Mundësi jetësore për ta rritur buxhetin tuaj e të shtetit: Ofrohen Arka Fiskale me çmim të pabesueshëm

Periskopi.com Lajme

Që nga paslufta, tregu ekonomik në Kosovë dhe të bërit biznes, ka evoluar në shumë etapa. Konkurrenca dhe nevoja për zgjerim, për të përmbushur kërkesat e tregut ka shtyrë shumë biznese që të punojnë dhe avancojnë më shumë drejt profesionalizimit, duke adaptuar praktikat e punës, por mbi të gjitha duke respektuar infrastrukturën ligjore dhe fiskale.

Vite më parë, institucionet e vendit kanë përpiluar udhëzimet e nevojshme administrative, duke i dhënë drejtim luftimit të informalitetit ekonomik në vend.

Që nga ajo kohë, bizneset serioze dhe të cilat kanë synuar operimin afatgjatë, zgjerimin e tregut dhe partneritetit, kanë punuar gjithmonë konform rregullave ligjore fiskale, duke iu nënshtruar procesit të fiskalizimit.

Në këtë drejtim, arkat fiskale u bënë produkti kyç në funksion të të bërit biznes dhe respektimit të rregullit fiskal. Përmes kësaj, institucionet e vendit, arritën që të grumbullojnë taksat shtetërore, rrjedhimisht të rrisin buxhetin e shtetit, para këto që shërbyen për investime kapitale dhe funksion ekonomik dhe fiskal të vendit.

Me kalimin e viteve, falë fiskalizimit, buxheti i Kosovës përjetoi rritje të vazhdueshme të të hyrave. Nga 815 milionë sa ishte në vitin 2008, u bë 1.5 miliardë në vitin 2015, e tashmë ka arritur në 2.4 miliardë.

Po përmes këtij procesi edhe bizneset zgjeruan prezencën dhe funksionimin e tyre në treg.

Megjithatë, ndër vite një pjesë e bizneseve gjetën arsye të vazhdueshme që të refuzojnë legjitimin e tyre, duke operuar në atë që njihet si ekonomi jo-formale. Kjo i ka shkaktuar dëme dhe humbje të madhe ekonomisë në vend, por edhe vet bizneseve. Për vetëm pak muaj, Administrata Tatimore shqiptoi mbi 16 mijë gjoba karshi operatorëve ekonomikë, bash për shkak të mosfiskalizimit.

Operatorët e licencuar që ofrojnë produktet fiskale, tashmë kanë shtrirje të gjerë në tregun e Kosovës, duke e bartur barrën e pajisjes me arkat fiskale dhe produktet përcjellëse për të gjitha bizneset në vend. Nevojat e tregut dhe konkurrenca, ka bërë që tani kostoja drejt fiskalizimit të jetë më e favorshme, duke u mundësuar bizneseve me çmime minimale të përfundojnë obligimin e tyre fiskal. Me këtë trend të operimit, tani arsyet për refuzim të fiskalizimit nuk ekzistojnë.

Një nga operatorët ekonomik për ofrimin e arkave fiskale, Enternet ka ofruar çmimin prej vetëm 9.99 euro në muaj për tu pajisur me arkë fiskale por edhe me të gjitha produktet përcjellëse, siç është mirëmbajtja 4 vjeçare, garancioni  1 vjeçar dhe kontrolla teknike 4 vjeçare.

Roli ekonomik i procesit të fiskalizimit është tejet i madh. Kjo ka shtyrë që edhe Odat Ekonomike në vend të ngrisin zërin rreth rëndësisë së këtij procesi. Në një takim të Odës Ekonomike Amerikane, që u mbajt të martën në Prishtinë u diskutua pikërisht për procesin e fiskalizimit dhe nevojën që ky proces të përfundojë deri në vitin e ardhshëm. Përfaqësuesit e Odës Ekonomike Amerikane, Odës Ekonomike të Kosovës, nga Administrata Tatimore dhe përfaqësues të bizneseve, renditën disa nga sukseset e arritura në rrugëtimin fiskal të Kosovës, por edhe sfidat që vazhdojnë të mbesin.

Trajtimi i barabartë i bizneseve dhe luftimi i ekonomisë jo-formale, arrihet vetëm duke përfunduar fiskalizimin. Është në interes të bizneseve, para së gjithash që secila prej tyre të operojë me arkë fiskale dhe të zbatojë rregullat e fiskalizimit.

Në këtë takim, u përmend që në Kosovë deri tani janë fiskalizuar mbi 36 mijë biznese, megjithëse me mijëra të tjera vazhdojnë të mbesin të pafiskalizuara. Në këtë grup hyjnë kryesisht bizneset e vogla dhe ato me pakicë, megjithëse nuk përjashtohen edhe bizneset e tjera.

Tani, që kostoja drejt fiskalizimit është minimale për secilin biznes, nuk ka më arsye që bizneset të refuzojnë këtë proces. Për më tepër kur gjobat e vëna nga ATK-ja janë shumë herë më të larta në krahasim me koston e një arke fiskale.

Po në këtë takim u përmend edhe një aspekt tejet i rëndësishëm, që është funksionimi afatgjatë me rregullat dhe udhëzimet institucionale. Ndryshimet e shpeshta të udhëzimeve administrative nga institucionet e vendit, ka bërë që të prolongojë procesi i fiskalizimit. Ky prolongim ka ndikuar drejpërdrejt në punën e bizneseve, të cilat derisa kanë adaptuar rregullat e reja, kanë harxhuar kohë dhe resurse humane.

Stabiliteti në infrastrukturën ligjore dhe administrative është indikator kyç në sukses drejt përfundimit të procesit të fiskalizimit.

 

 

Disa nga fituesit e dhuratave nga “Petrol Company”, vazhdon loja për Jackpot Banesë

Periskopi.com Lajme

Kompania me e madhe e derivateve në vend “Petrol Company” në faqen e saj në rrjetin social Facebook ka njoftuar për fituesit e radhës së lojës shpërblyese.

Për ata që edhe më tutje vazhdojnë të furnizohen me derivate shumë cilësore me çmimet më të lira në treg do të kenë mundësi të marrin pjesë në lojën shpërblyese ku në dispozicion të tyre është Jackpoti mbrapa të cilit fshihet një banesë

Disa nga fituesit e lojës #31Korrik – #3gusht

  1. Shpejtim Pushkolli – Veturë për fëmijë
  2. Skender Gashi – 20 Litra Derivate
  3. Florian Podvorica – 20 Litra Derivate

Luani për shpërblime të lojës së ardhshme e cila do te zhvillohet nga data #31gusht deri më #3shtator si dhe jepi mundësi vetit për të fituar #JACKPOT #BANESË në fund të vitit.

Shkarko aplikacionin dhe regjistrohuni për të luajtur:

Play Store: https://bit.ly/3lq2h5D

App Store: https://apple.co/34Bm5ë3

Për çdo informatë rrethë lojës, drejtohuni në numrin pa pagesë: 080080089

ARTMOTION SJELL SUPERKUPËN E EUROPËS NË ARTSPORT!

Periskopi.com Lajme

Për të mos u humbur: Superkupa e Evropës, Chelsea – Villareal ekskluzivisht në Artmotion

Transmetimet fantastike dhe për të mos u humbur nga futbolli evropian vazhdojnë edhe më tutje në platformën Artmotion. Pas ndeshjeve nga Kupa e Gjermanisë dhe Ligue 1 tani vjen edhe “ajka e ajkave” ndeshja finale e Superkupës së Evropës në mes fituesëve të Ligës së Kampionëve, Chelseas dhe fituesëve të Europa Ligës, Villarealit.

Ndeshja do të luhet në Belfast të Irlandës Veriore të mërkurën duke nisur me fillim nga ora 21:00 dhe do të transmetohet ekskluzivisht në Art Sport 1.

Chelsea ka luajtur tre herë të tjera në Superkupë teksa ka triumfuar një herë në vitin 1998 kur mposhti Realin e Madridit kurse nga ana tjetër për Villarealin kjo do jetë hera e parë që do marrë pjesë në këtë ndeshje të rëndësishme.

Në komentim të kësaj përballje do jenë dyshja e komentatorëve: Lirim Peci dhe Jon Ajeti.

A e ke në plan me ble shtëpi? Shiko ofertën e bankës ProCredit

Periskopi.com Lajme

Klientët privatë të bankës ProCredit mund të aplikojnë online për kredi për blerjen e shtëpisë, banesës e cila po ofrohet me kushte speciale dhe normë atraktive të interesit. 

 Apliko Online Këtu

 Të veçantat e kredisë:

 Normë të favorshme të interesit duke filluar nga 3.84%
 Trajtim të shpejtë të aplikacioneve online
 Afat maturimi deri në 20 vite

Si të aplikoni? Shiko videon udhëzuese:

https://www.youtube.com/watch?v=qtFSalLolW4

 

Shtëpi, e ëmbla shtëpi!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KEDS angazhon 400 punëtorë në terren pas stuhisë së erës që kaploi vendin

Periskopi.com Lajme

Pas përkeqësimit të motit dhe erërave të fuqishme që kapluan vendin në orët e para të mëngjesit,  KEDS ka angazhuar 400 punëtorë në terren për të intervenuar në zonat e afektuara. Dhjetëra ekipe tona janë shpërndarë gjithandej vendit ku po bëjnë çmos që të sanojnë dëmet e shkaktuara në rrjet sa më shpejt që është e mundur.

 

Ekipet po punojnë pa ndërprerë, me të gjitha kapacitetet në dispozicion në mënyrë që konsumatorëve t’u rikthehet furnizimi me energji elektrike.

Përkundër kushteve atmosferike, puna është duke u zhvilluar me dinamikë të lartë nga ekipet tona.

KEDS është duke bërë monitorimin e rrjetit në kohë reale përmes programit Kosovanet, ku evidentimi i avarive po bëhet në kohë rekorde ndërkaq përmes sistemit SCADA po mundësohet kontrollimi i nënstacioneve dhe intervenimi më i shpejtë nga ekipet tona.

KEDS u bën apel qytetarëve që të bashkëpunojnë me ekipet në terren dhe nëse shohin ndonjë avari në rrjet ta raportojnë atë përmes Qendrës së Thirrjes në numrin pa pagesë: 0800 791 00 dhe rrjeteve sociale të kompanisë.

 

EKSKLUZIVITETI NE ARTMOTION NUK KA FUND! LIGUE 1 PO FILLON!

Periskopi.com Lajme

Platforma më atraktive dhe më ekskluzive në vend Artmotion, nga vikendi i ardhshëm pasurohet edhe më ligën franceze të futbollit, Ligue 1.

Nga 6 gushti 2021 e deri me 21 maj 2022, të gjitha ndeshjet e këtij kampionati transmetohen live dhe ekskluzivisht në kanalet sportive të Artmotion.

20 skuadrat më të mira të Francës së bashku me disa prej talentëve më premtues dhe megayjeve të futbollit do të luftojnë për plotë 38 javë për të arritur objektivat sezonale.

Ligue 1 është një nga kampionatet me rritjen më të madhe viteve të fundit teksa edhe skuadrat si Monaco, Lyon, Marseille dhe Rennes posedojnë lojtarë shumë të talentuar në klubet e tyre.

Lille edicionin e kaluar fitoi titullin e katërt në histori të klubit teksa ja doli të thyej gjigantët e Paris Saint Germain, por këtë herë gjërat do të jenë akoma më të komplikuara, kjo sepse kryeqytetasit në skuadër kanë shtuar edhe lojtarë të klasit botëror si Ramos, Donnarumma dhe Hakimi për ta ndihmuar trajnerin, Mauricio Pochettino drejt arritjes së trofeve.

Në këtë kampionat mund t’i ndjekim edhe ndeshjet e Stade Reims ku paraqiten Arbër Zeneli dhe Valon Berisha, por edhe ato të Clermont Foot, skuadrës që ka transferuar ditëve të fundit sulmuesin kosovar, Elbasan Rashanin.

Këtë muaj Petrol Company shpërblen klientët e sajë me pushime verore, shkarkoni aplikacionin e Petrol Company për tu bërë pjesë e lojës

Periskopi.com Uncategorized

Këtë muaj Petrol Company shpërblen klientët e sajë me shpërblime verore si dhe shumë shpërblime të tjera të ndryshme. Shkarkoni aplikacionin e Petrol Company, regjistrohuni dhe fitoni njërin nga shpërblimet, si dhe bëhuni potencial për të fitur edhe Jackpot-in Banesë në fund të vitit.

Loja e radhës zhvillohet nga data 31 Gusht dhe vazhdon deri më 3 Shtator ku shumë klientë do të jenë përfitues të shumë shpërblimeve. Klientët të cilët janë të pajisur me Vip Card qoftë fizike apo virtuale si dhe klientët që furniozohen me anë të aplikacionit në vazhdimësi gëzojnë zbritje në derivate deri në 6.5% në litër, si dhe janë fitues potencial të shumë shpërblimeve për çdo muaj.

Shpërblimet për këtë muaj:

Iphone 12

Pushim 3 ditë në Stamboll për dy persona

Pushim 3 ditë në Budva për dy persona

Pushim 3 ditë në Vlorë për dy perosona

Samsung A 02S

Akomodime me mëngjes për dy persona në Venus Hotel

Vouchera 20 Litra Derivate

Vouchera 10 Litra derivate

Pica në Be Happy Restaurant

 

Apikacionin mund ta gjeni në Play Store: https://bit.ly/3lq2h5D;  App Store: https://apple.co/34Bm5w3

 

Për të qenë fitues potencial duhet të furnizoheni sa më shumë me derivate gjatë gjithë kohës sepse do të bëheni klientë potencial për të fituar Jackpot-in e lojës “Banesë” në fund të vitit.

 

https://www.facebook.com/petrolcompanyshpk/?ref=pages_you_manage

Mbi 200 mijë automjete të paregjistruara në Kosovë, IBAS u ofron qytetarëve kredi për regjistrim të tyre

Periskopi.com Lajme

Deri në fund të vitit 2020 numri i automjeteve të paregjistruara raportohet të jetë 208 mijë e 10 apo 30 për qind e automjeteve në vend. Kjo shifër është njëra ndër arsyet kryesore se pse Kosova nuk është ende pjesë e Kartonit të Gjelbër.

Kjo statistikë po shënon rritje nga viti në vit, veçanërisht në kohën e pandemisë. Megjithatë, institucionet financiare po u dalin në ndihmë qytetarëve përmes kredive që ato po ofrojnë. Kësisoj IBAS ofron kredi të shpejta, të cilat financojnë regjistrimin e automjeteve të qytetarëve.

E shpejtë është edhe koha e shqyrtimit të kredisë, e cila zgjat 5 minuta pas kompletimit të dokumentacionit.

Pa procedura burokratike e me vetëm disa klikime, ju mund të aplikoni për kredi përmes aplikacionit, të cilin mund ta shkarkoni në App Store ose në Play Store.

IBAS është institucion financiar i licensuar nga Banka Qendrore e Kosovës për emetimin e parasë elektronike, shërbimin e pagesave, transferit të parasë dhe kredive për pagesa. I pari dhe i vetmi i këtij lloji në Kosovë.

 

Produktet Bibita debutojnë në tregun Izraelit

Periskopi.com Lajme

Bibita, prodhues i pijeve me fokus në inovacion, njoftoi sot praninë e pijeve izotonike DUM DUM dhe ujit DUM DUM në tregun izraelit, duke filluar nga mesi i Qershorit.

 

“Ky është një vit tepër emocionues për zgjerimin e kompanisë Bibita dhe distribucionit tonë në tregjet e ndryshme botërore” tha Bashkëthemeluesi, Granit Gruda.

Z.Shlush, Presidenti dhe CEO i kompanisë izraelite, si pjesë e njërës nga kompanitë kryesore të logjistikës dhe distribucionit në Izrael, shtoi: “Ne jemi të kënaqur që kemi partneritet me kompaninë Bibita. Shpresojmë të bëhemi lider në kategorinë përkatëse dhe besojmë në një partneritet të gjatë në vitet e ardhshme”.

Si pjesë e marrëveshjes së Uashingtonit të 4 Shtatorit 2020, Izraeli bëhet shteti i 117 që e njeh Republikën e Kosovës si shtet të pavarur dhe sovran, vendim i cili nga të dyja shtetet u cilësua si historik. Këto zhvillime mund të çojnë drejt një epoke të re edhe në sferën ekonomike, në të cilën mund të ketë efekte pozitive për zhvillimin dhe rritjen e bashkëpunimit ndërmjet bizneseve të këtyre shteteve.

“Do të ishte shumë e dëshirueshme që të dy shtetet të nënshkruajnë edhe një memorandum mbi tregtinë e lirë” shtoi ndër të tjera Granit Gruda.

Ujërat DUM DUM e shërbejnë komunitetin sportiv me përbërës si BCAA, Vitamina, Minerale dhe L-Karnitinë. Krejtësisht pa sheqer, ngjyra, shurup misri apo aromë artificiale, ujërat DUM DUM janë të përshtatshme për KETO dietë dhe për çdo person që mban dietë të përqendruar në dietë të “pastër” ushqimore çdo ditë.

DUM DUM pijet izotonike ndihmojnë në rivendosjen e ekuilibrit të elektroliteve dhe është i disponueshëm në tre aroma frutash të shijshme dhe tërheqëse: qershi, fruta mali dhe limon. Ofrojnë përbërës të rëndësishëm për mbështetjen e përgjithshme të shëndetit dhe qëndrueshmërisë në sporte.

Bibita pret që këto zhvillime të çojnë në shtrirjen e mëtejshme globale të produkteve ,që tani numëron mbi 40 shtete në  5 kontinente.

Brestovci bën thirrje të votohen Çlirimtarët

Periskopi.com Lajme

Kandidati për deputet i Nismës Socialdemokrate, Bekim Brestovci, po vazhdon të bëjë thirrje që të dielën, të votohet për listën 121, dhe numrin 11 brenda grupit Me Çlirimtarët.

 

Brestovci thekson se si kurrë më parë, e kaluara ka nevojë për mbrojtje, Ushtria Çlirimtare, ka nevojë  që të ketë zërin e saj, përbrenda Kuvendit dhe legjislaturës së ardhshme.

“Nisma Socialdemokrate do të jetë në legjislaturën e ardhshme, dhe do të jetë përfaqësimi i atyre që po përballen me Gjykatën Speciale në Hagë, i veteranëve të luftës, invalidëve të luftës e familjeve të dëshmorëve”, ka thënë Brestovci.

Ai, thotë se Nisma do të jetë mekanizmi kryesor politik, që do të shtyj para, kërkimin e drejtësisë për gjenocidin që Serbia ka bërë në Kosovë.

“Dy veprimet e para, do të ndërlidhen me luftën. Menjëherë, do të fillojmë mbledhjen e dëshmive, dhe do të grisim padi për gjenocidin që Serbia ka bërë në Kosovë. Dhe veprimi i dytë do të jetë ligji kundër mohimit të gjenocidit serb në Kosovë”, u zotua Brestovci.

Brestovci thotë se “Nisma Socialdemokrate mbetet subjekti politik i vetëm që e ka bosht, vlerat e luftës së Ushtrisë Çlirimtare”, teksa përmend subjekte të tjera të cilat sipas tij, janë orientuar në fusha të tjera.

Bekim Brestovci, që është kthyer pas një çerekshekulli nga diaspora, është biznesmen dhe punëdhënës i rreth 1300 punëtorëve në Gjermani, tash synim e ka që “të jetë zë i qytetarëve në Kuvendin e Kosovës”.

Mundësi punësimi në “Online” sh.p.k

Periskopi.com Lajme

Kompania “Online ” sh.p.k shpallë konkurs pune në njësinë e saj!

Konkursi për vende të lira pune me mundësi të punësimit të menjëhershëm është në njësine e saj “Online Auto Larje”.

-Privilegjet e punësimit janë:

-Paga mbi mesataren

– një shujt e ushqimit

-pushimi dhe orari fleksibil

 

Të gjithë të interesuarit mund të kontaktojnë tek zyrtari i kompanisë për resurse humane

Egzon Berisha 044 634 231.

Le të lindë një jetë e re me banesë në Linda Premium Residence

Periskopi.com Lajme

Po hyjmë në vitin 2021, është koha ta gëzojmë veten dhe familjen!

Ka qenjë një vit plot befasi! Tani shumë mundësi të reja janë duke u krijuar për Ju. A keni menduar që radhën për befasi e ka familjua juaj? A keni menduar për një dhuratë që nuk do ta harrojnë kurrë. Që do ta shohin me sy gjithë jetën dhe t’u kujtohet si dhurata më e mirë ndonjëherë?

Sjell lumturi, në një banesë ku lind një jetë e re. “Linda Preimum Residence”.

Një kompleks me standarde evropiane. Ku do të ndiheni të sigurt, komod…ashtu siç e keni imagjuniar gjithmonë.

Kompleksi banesor “Linda Premium Residence” e cila vjen me lloje të ndryshme të tipeve të banesave si penthouse, duplex, ura me banim ka gjithashtu një llojllojshmëri të metrazheve të ndryshme për familje të mëdha, personat që dëshirojnë terraca të mëdha apo terraca më të vogla që ndjehen më rehat në privatësi.

 

Ky kompleks posedon:

– Sistem të plotë menaxhimi, mirëmbajtje,

– Kopsht për fëmijë,

-Supermarket,

-Restaurant,

– Mjek të lagjës dhe barnatore

– Hapësirë funksionale dhe të përstatshme për familje

– Terracë për çlodhje dhe reflektim

– Sistem Smart Home, teknologji të lartë drejt një jetesë më të lehtë.

Dëshirat e tilla mund t’ju realizohen në ‘Linda Premium Residence’ e cila është duke u ndërtuar në lagjen Veternik ‘Prishtina e Re’ buzë rrugës A që lidhet me rrugën B dhe ka qasje direkte në qendër.

Për tu bërë me banesë të re kontaktoni në: 0800 77 770(pa pagesë), +383(0)44 976 777, +383(0)49 777 127, +383(0)49 318 676.

[email protected]

altradecenter.com