Connect with us

Uncategorized

Auditori gjen dallavere në Komunën e Kusari-Lilës

Published

on

Telefonatat e shumta të realizuara, pa kursyer kurrë, akomodimi në hotele i pjesmarrësve të festivaleve të organizuara me para të shtetit, punësimet e paligjshme, kryerja e borxheve fshehurazi për shpenzimet e telefonit, rrymës, mbeturinave, janë vetëm disa prej shkeljeve që auditori, ka gjetur në Komunën e Gjakovës.

Vetëm për tre muaj, thuhet se zyrtarët në komunën e Mimoza Kusari Lilës, kanë shpenzuar përtej limiteve në telefon, duke mos u treguar aspak kursimtarë, shkruan Gazeta Fjala.

“Mostra e shpenzimeve të telefonisë mobile e cila ka përfshirë muajt shkurt, mars dhe prill 2015, ka treguar që tre zyrtarë komunal kanë shpenzuar përtej limiteve të caktuara me udhëzim të brendshëm, dhe atë: Kryetari i Kuvendit ka shpenzuar për tre muaj gjithsej 241€, Drejtori i Teatrit gjithsej 232€ si dhe Drejtoresha e Zhvillimit Ekonomik e cila ka shpenzuar 60€ për muajin Shkurt. Sipas udhëzimit intern, Kryesuesi dhe Drejtorët kanë të lejuar 50€ shpenzime për muaj”, thuhet në raport.

Edhe përkundër kësaj, thuhet se Kusari Lila, nuk u ka kërkuar zyrtarëve mbulimin e këtyre shpenzimeve. Madje, për akomodimin e pjesmarrësve të festivalit “Komedia Fest”, thuhet se Komuna ka paguar nga buxheti i drejtorisë së kulturës shumën prej 12 mijë eurosh, duke e future në borxhe drejtorinë e kulturës, raporton Gazeta Fjala.

Më 26 maj Komuna e Gjakovës, kishte hapur konkursin për pozitën “zyrtar për promovimin e investimeve”, rregullat thonin se nëse paneli nuk mund, të identifikonte tre kandidatë adekuat, pozita duhej të rishpallej.

Mirëpo, përkundër kësaj ndonës asnjë kandidat nuk i kishte plotësuar kriteret, komuna nuk e kishte mbajtur premtimin për ta rishpallur pozitën.

“Sipas kërkesës për veprim të lëshuar nga Ministria e Shëndetësisë me datë 17.07.2013, fondi i orëve i obliguar për një të punësuar është 174 orë/muaj. Gjatë rishikimit të kujdestarive, kemi vërejtur se kalkulimet për pagesën e orëve shtesë janë bërë duke u bazuar në fond më të vogël të orëve përkatësisht në 160 orë në muaj. Si rrjedhojë, në vitin 2015 rreth 4,000€ janë paguar me shumë për mesatarisht 50 persona/muaj”, thuhet më tutje në raportin e zyrës së auditorit.

Edhe pse në buxhetin e projektit thuhej se komuna do të mbulonte shpenzime vetëm për publikime, broshura, fletore e material të shtypyr, Komuna e Kusari Lilës, kishte shfrytëzuar rastin që ti kryente borxhet që i kishin mbetur nga telefoni, rryma mbeturinat, e kyqjet në ujësjellës e kanalizim. /Gazeta Fjala/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uncategorized

Ahmeti thotë se rruga me kallderm nuk u mbulua me asfalt

Published

on

Një fotografi që po qarkullon në rrjetet sociale ku shihet se si rruga “Emin Duraku”, në Prishtinë është mbuluar kalldermi më asfalt, del të jetë e pavertetë.

Kështu ka bërë të ditur kryetari i komunës, Shpend Ahmeti, i cili tha se nuk janë mbuluar kalldermat në pjesën e qytetit të vjetër të Prishtinës.

“Nuk jane mbulu kalldermat jo.”, ka shkruar Ahmeti mbi fotografinë e rrugës me kallderm./Periskopi/

 

Continue Reading

Uncategorized

Lojtarët e Leeds me një mesazh para ndeshjes me Liverpoolin: Futbolli është për tifozët

Published

on

Tema kryesore që nga dita e djeshme mbetet Superliga Evropiane.

Superliga Evropiane u formua dje nga 12 gjigantë evropianë, por UEFA dhe FIFA mbesin kundër dhe janë duke provuar që klubet që marrin pjesë në Superligë të përjashtohen nga të gjitha kompeticionet, përcjellë lajmi.net.

Shumë lojtarë dhe trajnerë gjithashtu janë kundër formimit të kësaj lige, ngase lojtarëve nuk do iu lejohet të përfaqësojnë shtetet e tyre.

Sidoqoftë, klubi anglez Leeds United gjithashtu ka dërguar mesazh para ndeshjes me Liverpoolin.

Lojtarët kanë dal në fushë për të bërë nxehje, derisa në fanellat e tyre shkruan: “Futbolli është për tifozët”.

Vendimi përfundimtar lidhur me Superligën Evropiane do mësohet këto ditë.

Continue Reading

Uncategorized

Procesi mësimor nga nesër vazhdon në objekte, Nagavci kërkon respektimin e rekomandimeve

Published

on

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka thënë se Qeveria e Kosovës ka vendosur që prej nesër, në të gjitha institucionet publike dhe private, procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit, vazhdon sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t për organizimin e mësimit në kushtet e pandemisë Covid-19.

Nagavci ka shkruar në Facebook se konviktet do të lejohen të punojnë sipas rregullit, një dhomë një student.

“Në bazë të këtij vendimi, të gjitha institucioneve publike dhe private në të gjitha nivelet e arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskursionet, shëtitjet grupore, ahengjet e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve e studentëve. Ju bëj thirrje për respektim të masave në mënyrë që ta ruajmë shëndetin tonë dhe të tjerëve. Ju lutem mbajeni distancën, dezinfektoni duart dhe vendoseni maskën sipas rekomandimeve. Shëndet e suksese të gjithëve”, ka shkruar ajo.

Continue Reading

Trending