Connect with us

Lajme

ATK lavdërohet: Qendra e thirrjeve ka shtuar tatimpaguesit

Këtë muaj Qendra e Thirrjeve në Administratën Tatimore të Kosovës ka shënuar 5 vjetorin e themelimit.

Published

on

ATK thotë se gjatë këtyre pesë viteve, Qendra e Thirrjeve ka kontaktuar dhe komunikuar me tatimpagues, gjithashtu ka krijuar dhe ka përdorë metoda të përshtatshme dhe me kosto efektive,  për tatimpaguesit që e kanë kontaktuar Qendrën e Thirrjeve.

“Numri i tatimpaguesve të kontaktuar është rritur për 10, 066 thirrje, vlera e pagesave si rezultat i thirrjeve është rritur për 845,950 euro, 258 deklarata dhe 138, 429.42 euro pagesa më shumë  janë sistemuar dhe 2, 601 më shumë thirrje hyrëse janë pranuar nga tatimpaguesit se periudhën e njëjtë e vitit të kalua”, njofton ATK, raporton Periskopi

Detyra e kësaj qendre është të bisedohet me tatimpagues dhe të përcaktohen cilat veprime kërkohen për të zgjidhur çështjet e tatimeve të pashlyera, të përshpejtohen veprimet e tilla të ndërmarra, në mënyrë që tatimpaguesit të bëhen të rregullt, si dhe të zgjidhen të gjitha çështjet e hapura tatimore.

ATK, vazhdimisht është duke zhvilluar aktivitete për të ngritur transparencën në shërbimet ndaj tatimpagueseve, të cilët do të kenë më të lehtë informimin dhe kryerjen e obligimeve në mënyrë vullnetare.

Qendra e Thirrjeve ka iniciuar thirrjet për tatimpaguesit, që nuk i kanë përmbushur obligimet e tyre tatimore, gjithashtu ka siguruar mundësinë për tatimpaguesit që të kontaktojnë Qendrën e Thirrjeve, për të marr informata dhe asistence në një varg të gjerë të çështjeve tatimore.

QTH me aktivitetet e realizuara, ka dhënë kontribut të rëndësishëm  në edukimin e tatimpaguesve që të përmbushin obligimet e tyre në mënyrë vullnetare, që të mos jenë objekt i ndëshkimeve, në uljen e mos deklaruesve dhe ndalim deklaruesve, në rregullimin e deklaratave dhe pagesave të pa procesuara, në informimin e tatimpaguesve për  mundësinë e  përfitimit  nga falja e borxheve dhe në përgjithësi ka kontribuar në rritjen e të hyrave të Administratës Tatimore  të Kosovës.

Aktivitetet e QTH janë shtuar nga viti në vit, gjithashtu rritje ka pasur edhe në rezultatet e të gjitha aktiviteteve. Nëse krahasojmë periudhën  Janar-Tetor të vitit 2015 me periudhën e njëjtë të këtij viti, Qendra e Thirrjeve ka pasur rritje të rezultatit për secilin aktivitet që ka zhvilluar./ Periskopi

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending