Connect with us

Lajme

Atë që s’e bëri në luftën e Koshares, Serbia pret ta bëjë me film

Published

on

Ministria e Punës e Serbisë ka nisur iniciativën për xhirimin filmit për Luftën Koshares.

Kështu ka thënë kreu i kësaj ministrie Aleksandar Vulin, sipas të cilit m xhirimin e këtij filmi”do t’i kthehej dinjitetet atyre që e kanë mbrojtur Serbinë”, transmeton Koha.net.

Pas takimit me pjesëmarrësit serbë të luftës së Koshares, Vulin ka thënës se” ka pasur nderin të bisedojë me njerëzit që për shtetin e vet kanë dhënë të gjitha e që nga shteti nuk kanë kërkuar shumë.

“Ministria e Punës si detyrë të veten, por edhe më shumë si nder, e ndjen mundësinë që të luftojë për përmirësimin e pozitës së pjesëtarëve të organizatave të luftës. Të gjithë luftëtarët tanë, pa marrë para sysh a kanë qenë në Koshare, apo në atë luftërat e viteve të 90-ta kanë të drejtë që shteti të kujdeset për ta”, citon b92 të ketë thënë Vulin, transmeton Koha.net.

Vulin ka shtuar se shteti një kohë të gjatë e ka ulur kokën nga këta njerëz dhe e ka heshtur rolin e tyre ose ka lejuar që për ta të flitet keq dhe të futen në koshin e më të këqijve.

“Kemi filluar iniciativën që në Beograd t’iu ngrihet përmendore luftëtarëve të Kosheres, të gjithë aty luftëtarëve që kanë dhënë jetën në mbrojtje të atdheut. Duam të xhirohet filmi për Kosharen”, ak thënë ndër të tjera Vulin.

Lufta në Koshare ndërmjet UÇK-së dhe ushtrisë së ish –Jugosllavisë ka filluar më 9 prill 1999 dhe ka përfunduar më 14 qershor të atij viti kur forcat serbe, pas ndërhyrjes së NATO-s, u larguan nga Kosova.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending