Connect with us

Lajme

Astrit Dehari, sot do t’i mbushte 30 vjet

Published

on

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, po të ishte gjallë, sot do t’i mbushte 30 vjet. Tanimë i ndjeri, Dehari, ishte lindur më 26 shkurt 1990.

Ai sot ka ditëlindjen.

Dehari ka vdekur në rrethana ende të panjohura në burg të Prizrenit, më 5 dhjetor 2016.

Ai së bashku me gjashtë të akuzuar të tjerë për sulm ndaj ndërtesës së Kuvendit të Kosoës, u arrestuan në gusht të 2019.

Por ai gjeti vdekjen brenda qelisë së tij.

Këshilltari politik, Erzen Vraniqi, i kryeministrit Albin Kurti, e ka kujtuar Deharin në ditëlindjen e tij me një thënie të Kurtit, të vitit 2018.

“Sot, më 26 shkurt, në ditëlindjen e Astrit Deharit, nëse duam që koha e heronjve dhe e dëshmorëve të lihet pas, duhet të kuptojmë se kjo nuk arrihet pa e rrëzuar në të njëjtën kohë, edhe tiraninë pushtetare, edhe indiferencën qytetare.

E sot, i urojmë ditëlindjen edhe Adem Demaçit, heroit të gjallë të qëndresës dhe mospërkuljes përballë çdo pushteti tiran e gjakatar.

(Albin Kurti, 26 shkurt 2018)”, ka shkruar ai në Facebook.

Kujtojmë se,  ekspertiza mbi vdekjen e e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari, i cili u gjetë pa jetë në qendrën e paraburgimit në Prizren, së fundmi është bërë nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Lozanë.

Në konkluzionet e raporti përfundimtar thuhet se “në fakt hipoteza e një vetëvrasjeje e z. Dehari Astrit, përmes mjeteve të caktuar nga mjekët ligjorë duket pak e vertetë dhe intervenimi i një personi të tretë duhet të kihet parasysh”.

Tanimë, rasti i Astrit Deharit, ka kaluar nga Prokuroria Themelore në Prizren në juridiksion të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës (PSRK).

 

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending