Connect with us

Lajme

Asociacioni kushtëzohet me miratimin e simboleve të Republikës së Kosovës

Published

on

Komunat veriore të Kosovës, Mitrovica e Veriut, Zveçani, Leposaviqi dhe Zubin Potoku, vazhdojnë të funksionojnë pa stemë, pa simbole dhe pa vula të Kosovës në kundërshtim me Kushtetutën dhe Ligjin për Vetëqeverisjen Lokale, shkruan sot, gazeta Zeri.

Përfaqësuesit e serbëve në institucionet e shtetit të Kosovës vazhdojnë të bëjnë trysni për hartimin e statutit, me të cilin i hapet rrugë formimin të Bashkësisë së Komunave Serbe (Zajednica Srpskih Opstina) pas kthimit të tyre në institucione.

Ata për rreth 6 muaj bojkotuan të gjitha institucionet e shtetit, ndërkohë që siç kanë thënë vetë, janë kthyer për të marrë pjesë në hartimin e statutit dhe formimin e “Zajednicës”, si dhe për ta kundërshtuar transformimin e FSK-së në ushtri të Kosovës.

Sa i përket “Zajednicës” Prishtina kishte kërkuar që paraprakisht përfaqësuesit serbë në institucionet e Kosovës të kthehen e pastaj të fillojë hartimi i statutit të saj.

Por, pas kthimit Qeveria ka kushtëzuar AKS-në me miratimin e simboleve të shtetit të Kosovës nga ana e komunave veriore, Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok. Këto katër komuna serbe që prej zgjedhjeve për pushtetin lokal të 2013-s funksionojnë pa simbole të shtetit, pa stemë dhe pa vula të Kosovës, me të cilat përcaktohet mënyra e funksionimit të komunave.

Shkresat që dërgojnë këto komuna vetëm nënshkruhen nga kryetarët, Goran Rakiq, Vuçina Jankoviq, Dragan Jabllanoviq, përkatësisht Stevan Vllahoviq dhe nënshkrimet e tyre në shkresa në fakt janë edhe vula, edhe gjithçka tjetër që pranohen nga Qeveria dhe institucionet e tjera të Kosovës.

Kryetarët e këtyre komunave kanë deklaruar hapur se nuk e njohin shtetin e Kosovës, por nuk kanë refuzuar asnjëherë buxhetin që ka ndarë Qeveria e Kosovës, ndonëse fillimisht kishin kërkuar buxhet shumë më të madh sesa komunat më të mëdha të Kosovës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending