Connect with us

Lajme

Arrestohen gazetarët rus në Kosovë

Published

on

Dy gazetarë rus  Sazonova Oksana dhe Sergei Belou,  janë arrestuar të enjten në mbrëmje në Kosovë duke u vendosur në paraburgim në qytetin e Prishtinës, dhe ndoshta  tani të transferohen për në Serbi, ka thënë drejtori i ‘Frontit News’, Konstantin Knirik.

“Vala informative, autoritete e Kosovës dhe eprorët e tyre mund të bëjnë një vendim për dëbim. Sipas informacionit tim, ata së shpejti do të depërtohen në Serbi, dhe se tashmë do të jetë në rregull”, ka thënë Knirik.

Sazonova Oksana dhe Sergei Belous kanë qenë në Kosovë për të organizuar një vizitë në Rusi për fëmijët nga zona, dhe mënyrën se si janë sulmuar manastiret ortodokse për të krijuar një dokumentar të ardhshëm për Kosovën, thuhet nga Sputnik, transmeton Indeksonline.

Gazetarët janë arrestuar në Hoçë të Madhe në Komunën e Rahovecit gjatë mbrëmjes së kaluar në orën 19:00 e më pas duke u transferuar në Prishtinë.

 

“Gazetarët janë të akuzuar për qëndrim ilegal në Kosovë, i janë konfiskuar pajisjet e tyre fotografike. Nuk janë lejuar të kontaktojnë me familjarët ose me përfaqësuesit e misioneve diplomatike të Rusisë në Serbi”, ka thënë Knirik.

Ai gjithashtu ka theksuar se dy gazetarët rusë janë në paraburgim në Prishtinë, dhe të dy janë akuzuar për kalim të paligjshëm të kufirit, edhe pse, siç thotë ai, kishin kaluar kufirin administrativ pa asnjë problem ndërmjet kalimeve ligjore dhe asnjë rruge ilegale.

“Ne kemi angazhuar tashmë një avokat, dhe në këtë rast përfshihen edhe diplomatët”, ka thënë Knirik.

Sipas tij, gazetarët ka mundësi të sillen para një gjyqtari i cili do të vendosë një gjobë prej 2 mijë e 500 eurosh dhe të depërtojnë për në Serbi.

“Kryesisht ata u pyetën në lidhje me atë që kishin filmuar, dhe pse. Ata kanë fshirë të gjitha materialet që ata kanë qenë në gjendje të kapnin këto ditë. Duhet të thuhet se qëllimi i tyre i vizitës ishte takimi me familjet e rrezikuara serbe në Kosovë, sepse gazetarët kishin planifikuar për të ftuar fëmijët e tyre për të vizituar Rusinë. Dhe përveç kësaj, Sazonova dhe Belous kishin vendosur që të përgatisnin një material për një film rreth vendeve të shenjta ortodokse”, përfundoj Knirik.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending