Connect with us

Lajme

Arrestohen dy ish-këshilltarë të presidentes

Dy ish-këshilltare të presidentes koreano-jugore u arrestuan zyrtarisht sot pas një hetimi mbi skandalin politik që ka ulur popullaritetin e presidentes, Geun-Hye.

Published

on

Dje, dhjetëra mijëra koreano-jugorë manifestuan në Seul për të kërkuar dorëheqjen e presidentes së tyre, që ka marrë përgjegjësinë e plotë për skandalin.

Park është akuzuar për përfshirjen në një sërë zbulimesh sipas të cilave ajo këshillohej për çështjet shtetërore nga një mike 40-vjeçare, Choi Soon-Sil, e cila ka përfituar nga pozicioni i saj për të marrë para nga konglomeratët kryesorë në vend.

Arrestuar pas rikthimit nga Gjermania ku ishte arratisur në muajin shtator, ajo u bë objekt i një kërkese zyrtare për arrestim për mashtrime dhe abuzime me pushtetin.  Sot në mëngjes, ish-këshilltari i saj presdencial, Ahn Jong-beom u arrestua për abuzime me pushtetin dhe tentativë arratisjeje, njoftoi agjencia koreano-jugore e lajmeve Yonhap.

Ai dyshohet se ka ndihmuar Choi për përfitimin e miliona dollarëve nga konglomeratët të cilët i kishte detyruar të jepnin donacione të mëdha për fondacionet e krijuara për këtë arsye.

Një tjetër ish-këshilltar i afërt i Park, Jeong Ho-Seong u arrestua gjithashtu. 47 vjeç ai është konsideruar si krahu i djathtë i Park, për të cilën ai punonte që prej vitit 1998. Ai dyshohet se i ka dhënë Choi, e ashtuquajtur “Rasputin”, informacione të klasifikuara, mes të cilave fjalime.

Presidentja është përfshirë prej disa ditësh në këtë skandal politik gjë që ka shkaktuar dhe uljen e popullaritetit në pesë për qind, një rekord për një presidente në detyrë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending