Connect with us

Sporti

Arabia Saudite, për herë të dytë, dërgon gra në Olimpiadë

Published

on

Komiteti Olimpik i Arabisë Saudite ka miratuar dërgimin e katër atleteve femra në Lojërat Olimpike Verore në Rio de Zhaneiro.

Kjo është vetëm hera e dytë që gratë saudite marrin pjesë në Olimpiadë. Për herë të parë, ato kanë marrë pjesë në Lojërat e Londrës më 2012.

Gratë saudite përballen me pengesa të mëdha gjatë praktikimit të sportit në vendin e tyre, pasi duhet të mbulojnë gjithë trupin me rroba.

Palestrat dhe qendrat e stërvitjeve për gratë janë të pakta në Arabinë Saudite, edhe pse qeveria ka thënë se licencimi i “sallave sportive” për gra është një qëllim që duhet të arrihet deri në vitin 2020.

Lojërat në Rio nisin në muajin gusht.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending