Connect with us

Lajme

“Apetiti” çon lopë të ngordhur në fabrikë

Published

on

Kompanisë kosovare “Apetiti” që merret prodhimin e mishit, i ka ngordhur një lopë gjatë rrugës së importit 29 lopëve të tjerave të cilat po hynin në Kosovë nga shteti i Kroacisë.

Lajmin për ngordhjen e kësaj lope e ka konfirmuar edhe Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë.

Sipas AVUK, që nga Kroacia e deri në Kosovë kamioni i cili barte 30 lopët, njëra prej tyre e ngordhur janë transportuar nën vëzhgim të veterinarit deri në fermën e kompanisë së ‘Apetit”.

“Ngarkesa është transportuar deri në fermë nën vëzhgim, kafshët janë vendosur në stallë të thertores. Kafsha e ngordhur është urdhëruar të asgjësohet dhe asgjësimi është realizuar në prezencën e inspektoratit të AUV-së sipas kushteve qe kërkohen për asgjësim të kafshëve të ngordhura”, kanë thënë zyrtarë të AVUK për Gazetën Fjala.

Ndërkohë që edhe policia e Kosovës është në dijeni se në kufirin shtetëror ka hyrë një kamion i cili barte lopë. Madje vet shoferi i këtij mjeti i kishte lajmëruar doganierët se në kamionin e tij dyshonte se ka ngordhur një lopë.

Sami Ferizi nga kompania “Apetiti”, ka thënë për Gazetën Fjala se me datë 3 të këtij muaji kamioni që vinte nga Kroacia nëpërmjet Malit të Zi, është ndalur në pikën doganore në Pejë dhe është raportuar nga shoferi se një lopë i ka ngordhur gjatë transportit.

“Prej aty Policia dhe doganierët e kanë pa se lopa është e ngordhur. Rastin e ka konfirmuar edhe veterinari kufitar i Pejës. Nga aty kamioni në përcillje të policisë ka shkuar në pikën doganore në Mitrovicë për doganim”, ka thënë Ferizi nga kjo kompani.

Sipas tij veterinari kufitar në Pejë e ka lëshuar procesverbalin sipas të cilit është konfirmuar se një lopë e ngordhur është kamionin që transportonte gjedhe për “Apetitin” nga Kroacia.

Kontaktuar nga Gazeta Fjala, zyrtarë të policisë së Kosovës, nga rajoni i Mitrovicës kanë thënë se policia me datë 3 nuk ka ndalur asnjë kamion me dyshime të tilla.

“Policia nuk ka ndaluar asnjë kamion me përmbajtje të tillë”, ka thënë Avni Zahiti nga Policia e Kosovës

Lopa e ngordhur, sherr në mes të ‘Apetitit” dhe Policisë së Kosovës

Ndërkohë që një postim në rrjetin social Facebook nga një pjesëtar i Policisë së Kosovës (emër i njohur për redaksinë), ka dal të jetë problematik për këtë të fundit.

Polici në rrjetin social kishte shkruajtur se si është ndaluar një kamion me lopë të ngordhur.

E për këtë çështje drejtues të kompanisë ‘Apetiti”, kishin shkuar në shtëpinë e policit për ti kërkuar vet llogari lidhur me atë postim.

Për rastin është e njoftuar edhe Policia e Kosovës. Sipas saj policia tashmë ka nisur procedurë ndaj drejtuesve të kompanisë.

“Disa orë pas postimit të policit në rrjetin social Facebook, njëri nga pjesëtarët e kompanisë ka shkuar në shtëpinë e policit për të kërkuar llogari. Policia tashmë lidhur me këtë rast ka iniciuar procedurë dhe rasti është nën hetime”, ka thënë Avni Zahiti për Gazetën Fjala.

Ndërkohë që edhe Sami Ferizi nga kompania ‘Apetit”, thotë se  djali i vëllaut të tij ka shkuar në shtëpinë e policit sipas tij të komunikoj me të rreth polstimit.

“… ai ka shkuar që të komunikoj me ta, që ti thotë se përse e ka bërë një njoftim të tillë. Në rrugë e ka takuar baban e policit, i kanë pas disa fjalë me të. Por konflikt fizik nuk ka pasur”, ka thënë Ferizi.

Kompania “APETIT”,  denoncon rastin në polici

Ndërkohë që pas postimit në Facebook, nga ana e pjesëtarit të policisë së Kosovës, drejtues të kompanisë ‘Apetiti’, kanë shkuar në polici dhe e kanë denoncuar rastin ndaj pjesëtarit të policisë.

“Të gjithë vëllezërit kemi shkuar në stacion të policisë dhe jemi ankuar për postimin e policit”, ka thënë Sami Ferizi nga kjo kompani.

Ndërkohë që Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë thotë se kafshët e tjera të importuara  me datën 04.07.2016 nga 29 krerë të cilat kanë qenë në automjetin transportues pas gjitha kontrolleve veterinare është konstatuar se nuk kanë ndonjë dyshim se kanë të bëjnë me ndonjë sëmundje infektive,  tani ato janë nën kontroll të inspektorit veterinar.

“Ne momentin qe vendoset për therjen e tyre,  29 krerët do të theren në prezencë të inspektorit veterinar të autorizuar. Kontrolli i tyre do të behet para therjes gjatë procesit të therjes dhe pas therjes.”, kanë thënë zyrtarë të AVUK-ut

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending