Connect with us

Lajme

Apeli i mjekëve: Formoni institucionet, ose sektori i shëndetësisë po dështon

Published

on

 

Vakumi institucional po e shpie sistemin shëndetësor para kolapsit thonë mantelbardhët. Ata bëjnë apel për krijim të shpejtë të institucioneve për të siguruar buxhet adekuat për këtë sektor, i cili sipas tyre, rrezikon të mbyllet.

Shëndetësia që nga paslufta ka qenë sektori më i kritikuar në vend.

Buxheti i mangët, përplasjet në mes të Ministrisë dhe Menaxhmentit të SHSKUK’së e shtyjnë shëndetësinë e kolaps thonë përfaqësuesit sindikal.

Kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë Blerim Syla thotë se shëndetësia po vdes.

Ai apelon në formimin e shpejtë të Qeverisë ndryshe sipas tij mund të vije deri te mbyllja e të gjitha institucioneve shëndetësore  në vend.

Edhe drejtori i përgjithshëm i SHSKUK’së Curr Gjocaj tregon se janë në gjendje shumë të vështirë.

Për shkak të vakumit institucional ka mungesë të furnizimit me barna e pacientët po i sulmojnë punëtorët shëndetësorë dhe jo politikën, e cila është përgjegjëse për gjendjen, thonë sindikalistët./RTK

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending