Connect with us

Lajme

Anija shqiptare “Oriku” pjesë e operacionit të NATO-s në Egje

Është nisur sot nga Porti i Durrësit anija “Oriku” në operacionin e NATO-s “Sea Guardian” në Detin Egje, që ka si qëllim pengimin e trafikantëve të qenieve njerëzore dhe menaxhimin e fluksit migrator.

Published

on

Në një njoftim zyrtar nga Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë thuhet se në ceremoninë e organizuar me këtë rast ishin të pranishëm ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Shqiptare, gjeneral brigade Dedë Prenga, ushtarakë dhe familjarë të efektivëve pjesëmarrës në mision.

Ministrja Kodheli në fjalën e saj përshëndetëse ndër të tjera tha se “Pasiguria në rritje në Mesdheun lindor e jugor ka sjellë nevojën e një reagimi të përbashkët nga të gjitha vendet e Aleancës sonë. Ngjarjet që ndodhin në Siri, Irak dhe jo vetëm demonstrojnë rëndësinë që ka NATO për të qenë e mirëpërgatitur dhe e kudogjendur për t’iu përgjigjur çdo krize të mundshme. Misioni ushtarak detar në Detin Egje, midis dy vendeve tona aleate, Greqisë dhe Turqisë, është dëshmia më e mirë e unitetit dhe gatishmërisë që të gjithë vendet e NATO-s kanë”.

Kodheli u shpreh më tej se prania e Shqipërisë Detin Egje, në radhë të parë i takon solidaritetit që vendi tregon ndaj fqinjëve dhe aleatëve, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas të dhënave të Ministrisë së Mbrojtjes mësohet se ekuipazhi i anijes “Oriku” përbëhet nga 21 ushtarakë të Forcave të Armatosura të Shqipërisë. Kjo anije do i bashkohet Greqisë dhe Turqisë, të cilët nën komandën e holandezëve do të vijojnë kryerjen e operacioneve të NATO-s.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending