Connect with us

Lajme

Megjithatë, korrupsioni dhe pasuria e familjes Erdogan mbesin në kujtesën e popullit

Published

on

Pallati 400 milionë funtesh i Presidentit turk Erdogan, është më i madhi në botë. Gjithashtu është një monstruzitet. Tridhjetë e tri herë më i madh se Shtepia e Bardhë.

Nuk ka dyshim se struktura e tij moderniste krahasohet me Pallatin e Popullit të ndërtuar nga diktatori romak Nicolae Ceausescu. Duket si një toalet masiv, publik. Vetëm tepihu në Pallat ka kushtuar mbi 7 milionë funte. Në Pallat ka 63 lifte, shkruan Mark Almond në një shkrim të publikuar në Mail on Sunday.

Në fillimet e tij, ngritja e Recep Tayyip Erdoganit ka ngjarë në një ‘zemërthyes’ që do të ndërtonte perfekt storiet për popullin. Por shija e tij për mega – arkikekturën, reflekton një personalitet që ka të bëjë më shumë me shumicën e Sulltanëve të mëdhenj osmanë.

Mënyra se si ai ka zgjedhur rregullat normale t’i kthejë një një çmim të kushtueshëm, për t’ia siguruar vetes një jetesë gjigante në një memorial gjigand, është një nga arsyet pse ai është kritikuar si një ‘diktator i zgjedhur’.

Grusht shteti mund të ketë dështuar, Erdogan i tregoi botës se ka mbështetjen në rrugë. Por arsyet se pse shumica e popullit turk nuk e pëlqen atë, nuk mund të zhduken. Për ta, ai është një president që ka abuzuar me zyrën dhe ka përfituar për familjarët dhe miqtë e tij.

Në dekadat e fundit. Turqia ka kombinuar demokracinë e saj duke forcuar ushtrinë si dhe duke ndihmuar Perëndimin në çështjet e sigurisë. Por kjo pikë, u dobësua me tentimin për grusht shtet ushtarak. Kjo do ta përcjellë Turqinë një kohë të gjatë.

Në opsionin më të keq, njerëzit kanë frikë se Turqia do të mund të bëhet nje spirale që do të lidhë kalimin e njerëzve për në Irak dhe Siri, në luftën civile dhe terrorizmin. Kjo do të ishte gjëja e fundit që do ta donte perëndimit.

Megjithë rikthimin e djeshëm të Erdoganit në zyre, zërat për shqetësimet në lidhje me përfshirjen e tij në koprrupsion dhe abuzimin e detyrës nuk do të heshtin kurrë. Por ai do të vazhdojë të tregohet jotolerant edhe ndaj atyre pak zërave që duan ta ngrisin këtë problem me anë të humorit ose përmes mediave. Ai i ka shkuar këta zëra./Periskopi/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending