Analisti Bleron Baraliu ka një sqarim për ata që thonë se Astrit Dehari vrau veten

Analisti Bleron Baraliu thotë se insistimi kaq i "zjarrtë" se Astriti ka bërë vetëvrasje, duke filluar ende pa arritur tek analiza e parë, e bëjnë të dyshojë fort që edhe Arbnori është paragjykuar me qëllim.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, në botën ku jetojmë inskenimi i vetëvrasjes është përditshmëri.

Shkrimi i tij i plotë:

Ne boten qe jetojme, ku inskenimi i vetvrasjes eshte perditshmeri e zakonte (tash sa dekada) ne mes te agjencive dhe agjenteve spiune, eshte fyerje ndaj inteligjences te na servohet nje e vertete si absolute.

Pyetja qe kam une eshte: a e kemi UDBen brenda nesh si gjithmone, dhe kush po punon me ta – sepse kjo eshte me e logjikshme kur vlerson shkaterrimin e nje familje patriote si ajo Dehari, se sa te gjejme qetesi ne konstatimin se dy idealiste patriote, bije patriotesh, u vetvrane ne saje te gjenetikes se tyre. Po qe keshtu, si nuk u vetvrane nena dhe baba i tyre, edhe ashtu te shkallmuar nga dhembja e paimagjinueshme e humbjes se bijve.

Okams Raisin thote mos kerko pergjigje te komplikuara, rralle here jane keto e verteta. E verteta me e thjeshte per mua eshte se dikush e shtyu ne vdekje Arbnorin, dhe e njejta force e torturoi deri ne vdekje Astritin.

Te tjerat jane perceptime njesoj si kjo – sidomos konstatimi se policet e bene punen e tyre denjshem. Mos te harrojme, shkathtesite e UDBse lehte mund te inskenojnr kamera e vetvrasje, duke mashtruar dhe vet policine.

Drejtesi per Astritin skemi si kerkojme, ajo eshte e pamundur. Me mire te merzitemi per te ardhmen e familjes se tij – sa nuk eshte vone!/ Periskopi

Shpërndaje në: