Connect with us

Lajme

Analistët: Koalicionit qeverisës i ka ardhur fundi, zgjedhje së shpejti

Përplasjet e fundit ndërmjet PDK-së e LDK-së për çështjen e buxhetit dhe për programin qeverisës, njohësit e shohin edhe si fundin e bashkëqeverisjes dhe afrimin e zgjedhjeve të parakohshme.

Published

on

Njohësi i çështjeve politike Imer Mushkolaj në një prononcim dhënë Gazetës Blic, tha se akuza të tilla zakonisht ndodhin në fund të bashkëqeverisjes.

“Akuza të tilla zakonisht ndodhin në fund të bashkëqeverisjes, me ç’rast secila palë përpiqet të fitojë poenë politikë duke sulmuar e akuzuar tjetrën. Tashmë është e qartë se do të ketë zgjedhje të parakohshme”.

Sipas tij, duke pasur parasysh mungesën e parimeve të moralit politik që i karakterizon shumicën e subjekteve politike në Kosovë, mund të pritet që akuzat e ndërsjella të vazhdojnë, pavarësisht se kanë qeverisur bashkë, kanë përfituar bashkë e kanë dështuar bashkë.

Ndërsa, Krenar Shala njohës i çështjeve politike koalicionin ndërmjet PDK-së dhe LDK-së e konsideron si koalicion të pavullnetshëm.

“Konsideroj që koalicioni ndërmjet PDK-së dhe LDK-së ka qene koalicion i pa vullnetshëm dhe si i tille eshte duke kaluar në një krizë e cila mund të kapitalizohet me shkuarje në zgjedhje”.

Shpresoj që të kemi zgjedhje sa më shpejt që është e mundur pasi që qytetarët kanë nevojë të kenë një qeveri legjitime dhe të aftë për ti adresuar sfidat në ekonomi, sundim të ligjit dhe konsolidim të mëtutjeshëm demokratik të institucioneve tha Shala, transmenton Gazetablic.com.

Pos kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli i cili nuk i ka përjashtuar zgjedhjet e parakohshme, gjatë ditës së djeshme zëvendësministri i PDK-së, Isni Kilaj ka thënë se PDK është kundër buxhetit.

Madje, sipas tij, ky buxhet është fiktiv dhe nuk do t’i sjell vendit zhvillim ekonomik.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending