Connect with us

Lajme

Ambasada Britanike: E kemi pranuar kërkesën për hetim në rastin Dehari, po e shqyrtojmë

Dje Ministria e Drejtësisë iu drejtua Ambasadës Britanike në Kosovë për të kërkuar nga Policia e Britanisë së Madhe “Scotland Yard” që të bëj një hetim të pavarur rreth shkaqeve të vdekjes së aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari, dy javë më parë në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Published

on

Ambasada Britanike në Kosovë  i tha Periskopit se e ka pranuar këtë kërkesë të ministers së drejtësisë, Dhurata Hoxha.

Ambasada, në përgjigjen për Periskopin tha se kërkesa është duke u shqyrtuar nga organet përgjegjëse dhe se ende nuk dihet se kur përafërsisht mund të merret një vendim për përfshirjen e policisë britanike në këtë hetim.

“E gjitha që mund të themi është se kërkesa e Ministrisë së Drejtësisë për hetim nga policia britanike është pranuar në ambasadë, dhe jemi në shqyrtim e sipër”, thuhet në përgjigjen e ambasadës.

Një hetim të pavarur, për shkak të hezitimeve që t’i besojnë organeve vendore, është duke e kërkuar familja e Astrit Deharit, gjithashtu edhe Vetëvendosje.

Të premten u publikua raporti i autopsisë nga ekspertët e mjekësisë ligjore rreth vdekjes së ish-aktivistit të VV-së, Astrit Dehari, por raporti u prit me dyshime nga familjarët dhe avokati, Tomë Gashi.

Për ta bërë edhe më të dyshimtë raportin e prezantuar, mediat vendore publikuan lajme që vërtetuan joprofesionalizmin e dy ekspertëve ligjor që ishin pjesë e autopsisë në rastin Dehari. /Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending