Connect with us

Lajme

Aleksandar Jabllanoviq rikthehet në Kuvendin e Kosovës

Aleksandar Jabllanoviq është kryetari i ri i Listës Serbe në Kosovë, raporton KiM Radio, transmeton Koha.net.

Published

on

“Po, është e vërtetë se jam kryetar i Listës Serbe”, ka konfirmuar ai për “New Press”, pa dhënë hollësi më shumë.

Ai e zëvendëson kështu shefin aktual të Grupit të Deputetëve të Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës dhe kryetarin e deritashëm të kësaj liste, Sllavko Simiqin.

Bëhet e ditur se janë kryer edhe formalitetet e nevojshme në KQZ.

Aleksandar Jabllanoviq është themelues i Listës Serbe, ndërsa funksionin e kryetarit e ka ushtruar deri më 23 tetor të vitit 2016, kur u ndërrua nga Qeveria e Republikës së Serbisë dhe në vend të tij u caktua Sllavko Simiqi.

Pas ndërrimit nga Lista Serbe, Jabllanoviq ka ushtruar funksionin e sekretarit të Shtetit në Ministrinë e Punës të Qeverisë së Serbisë, por nga kjo detyrë u tërhoq pas arrestimit të vëllait të tij për posedim të drogës, i cili po shfrytëzonte automjetin zyrtar të kësaj ministrie.

Jabllanoviq një kohë të shkurtër ka qenë në krye të Ministrisë për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, prej nga e shkarkoi kryeministri Isa Mustafa pas deklaratave që fyenin nënat gjakovare , të cilët ky i kishte quajtur “egërsira”. Ai u shkarkua nga ky funksion pas protestave kundër tij në tërë Kosovën.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending