Connect with us

Lajme

Albert Heta fajëson shoqërinë kosovare për objektin e kishës në kampusin e UP-së

Published

on

Problematika e kishës jo rastësisht vjen në kohën kur Kosova përballet me probleme që e kanë paralizuar vendin që një vit.

Kështu u shpreh profesori i UP-së, Bekim Lumi në “Rubikon” të KTV-së ka thënë se kjo çështje si e tillë vjen si pjesë e agjendës serbe kundër Kosovës, transmeton Koha.net.

“Kjo është pjesë e agjendës së luftës së Serbisë kundër Kosovës dhe jo rastësisht vjen kur Kosova ballafaqohet me probleme shumë të rëndësishme që e kanë paralizuar vendin tash e një vit”, ka thënë Lumi.

Sipas tij një objekt i cili është ndërtuar paligjshëm në oborrin e UP-së mund t’i ndërrohet lokacioni dhe këtë Lumi e krahason me një situatë po të njëjtë me një kishë në Boegrad.

“Një proces i cili është ndërtu paligjshëm në oborrin e Universitet të Prishtinës pse nuk mund t’i ndërrohet lokacioni dhe ajo hapësirë të shfrytëzohet për qëllime e aktivitete të studentëve. A duhet të shndërrohet kjo në kishë apo jo, mendoj se kjo nuk është as temë debati dhe vetëm mund të krahasohet me kishën në Beograd të cilës i është ndërru lokacioni, për çka besoj se Prishtina ka mjaft hapësirë”, ka thënë ai.

Në anën tjetër, artisti Albert Heta ka thënë se vetë shoqëria kosovare mban fajin duke qenë se nuk i ka trajtuar me kohë këto objekte.

“Kisha ortodokse nuk përdoret për aktivitete të tjera krahasuar me kisha e tjera të cilat tashmë po e humbin rolin e tyre kudo në botë. Ne si shoqëri kemi vetë faj sepse nuk kemi dit që t’i trajtojmë këto objekte”, ka thënë Heta.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending