Connect with us

Lajme

Aktiviteti detar rus në Evropë tejkalon nivelet e Luftës së Ftohtë

Published

on

Kohëve të fundit aktiviteti detar rus në Evropë ka tejkaluar atë të Luftës së Ftohtë, sipas një oficeri të lartë ushtarak të SHBA-së dhe NATO-s.

Ai ka shprehur shqetësimin se kjo mund të përfundojë me ‘ndarjen dhe shkëputjen’ e Aleancës transatlantike.

Admirali Michelle Howard, i cili kryeson Komandën Aleate të Forcës të NATO-s në Napoli dhe komandon forcat detare amerikane në Evropë dhe Afrikë, tha se Rusia në mënyrë të qartë ka arritur veprimet e saj detare viteve të fundit, edhe pse madhësia e marinës së saj është më e vogël tani sesa gjatë kohës së Luftës së Ftohtë.

“Jemi duke parë aktivitete të cilat nuk i kemi parë as në kohën e Bashkimit Sovjetik. Është aktivitet precedent”, tha Howard për Reuters.

Howard përmendi një gamë të gjerë aktivitetesh, duke përfshirë vendosjen e transportuesit rus të avionëve në Mesdhe, rritjen e patrullave në rajonin verior të  Atlantikut dhe Arktikut si dhe vendosjen e nëndetëseve dhe lëvizjes së tyre në Detin e Zi.

“Ajo është një flotë detare globale. E kuptoj këtë. Por, aktiviteti në këtë teatër ka lëvizur ndjeshëm në dy vitet e fundit’,  tha Howard.

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending