Connect with us

Lajme

Aktakuza ndaj Thaçit e Veselit: Çudia me datat dhe rastësia me dialogun?

Published

on

Përmes një deklarate fare të shkurtër për media, Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë (Gjykata Speciale) ka njoftuar se Zyra e Prokurorit të Specializuar ka ngritur aktakuzë ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit. 

Ajo që çudit nga kjo deklaratë shtypi është pikërisht koha kur është publikuar dhe koha kur (sic) është bërë aktakuza.

Sipas kësaj deklarate, aktakuza ndaj Thaçit dhe Veselit është bërë para saktësisht dy muajsh, më 24 prill të vitit 2020.

Ndërkohë që kjo aktakuzë publikohet pikërisht tash, më 24 qershor, tri ditë pasi që Thaçi bashkë me kryeministrin Avdullah Hoti pritet të shkojë në një takim shumë të rëndësishëm për vendin në Washington të thirrur nga Shtëpia e Bardhë.

Ky takim me palën serbe pritet të prodhojë edhe marrëveshje të sponzoruara nga administrata amerikane, përcjell Periskopi.

Publikimi i kësaj aktakuze të bërë para dy muajsh pikërisht sot lë shumë pikëpyetje sa i përket kredibilitetit të Gjykatës Speciale. Për më tepër, në deklaratë kjo gjykatë është marrë edhe me tema të politikës ditore, siç ishte edhe përpjekja e Thaçit, Veselit dhe Haradinajt që përmes Kuvendit të Kosovës të shfuqizonin ligjet për të.

Për më tepër, ja çka thuhet në paragrafin e dytë të vetë deklaratës së Speciales:

“Aktakuza është vetëm një padi penale e cila është rezultat i një hetimi të gjatë dhe dëshmon vendosmërinë e ZPS-së se mund t’i provojë të gjitha akuzat jashtë dyshimit të arsyeshëm. Një gjykatës i procedurës paraprake i DHSK-së është duke e shqyrtuar Aktakuzën për të vendosur nëse do t’i konfirmojë akuzat.

Nga kjo del që aktakuza në fjalë ende nuk është e konfirmuar nga ana e Dhomave Speciale të Kosovës.

Kujtojmë që aktualisht Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kohët e fundit nuk kanë qenë aspak të sinkronizuara lidhur me qëndrimet për dialogun e Kosovës me Serbinë. /Periskopi 

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending