Connect with us

Lajme

AKI ishte në dijeni për prezencën e dy gazetarëve nga Rusia

Published

on

Inteligjenca e Kosovës ishte në dijeni për prezencën e dy gazetarëve nga Rusia, Oksana Sazonova dhe Sergej Belous, të cilët para disa ditësh janë dëbuar nga Kosova me arsyetimin se të njëjtit ishin futur ilegalisht në territorin e Republikës.

Agjencia Kosovare e Inteligjencës (AKI), në një përgjigje për “Indeksonline”, shpjegon se dy gazetarët e “Noboctnoi Front”, të cilët janë arrestuar nga organet e sigurisë në Hoçë të Madhe afër Rahovecit, derisa ishin të shoqëruar edhe nga ish kryetari i komunës së Shtërpcës, Zvonko Mihajlloviq, kishin tejkaluar detyrat e tyre zyrtare.

“AKI ka njohuri për prezencën e shtetasve të huaj që veprojnë në Republikën e Kosovës, qoftë në mision zyrtar apo jozyrtar, miqësor apo në të kundërtën. Të dhënat tona flasin se, shtetasit e apostrofuar kanë tejkaluar detyrën e tyre profesionale”, thuhet në përgjigjen e tyre.

Institucioni të cilin e drejton, Agron Selimi thotë se kanë obligim që çdo herë të shfaqin interes për të gjithë shtetasit e huaj, të cilët mund ushtrojnë veprimtari kërcënuese të çfarëdo forme ndaj integritetit territorial, rendit kushtetues dhe stabilitetit në Republikën e Kosovës, me theks të veçantë të veprimtarisë së spiunazhit.

“AKI ka shtuar vigjilencën konform zhvillimeve globale në raport me spiunazhin dhe veçmas në raport me qytetarët e vendeve që nuk kanë qasje miqësore ndaj vendit tonë”, përgjigjet AKI-ja.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending