Connect with us

Lajme

“Afera e dashurisë së Kosovës me Klintonët”

Bulevardi Bill Klinton në Prishtinë ka marrë emrin sipas njeriut në të cilin pa dyshim kosovarët kanë më së shumti besim.

Published

on

Dhe jo vetëm që ky bulevard e mban emrin e ish presidentit të Amerikës, që ka kontribuar në çlirimin e Kosovës dhe ka mbështetur pavarësinë e saj, por po ashtu, një statujë më e lartë sesa gjatësia e vërtetë e Bill Klintonit ngrihet hijerëndë në këtë bulevard. Dora e majtë e statujës shtrihet në ajër në shenjë përshëndetjeje.Nuk mbetet me kaç. Disa hapa tutje statujës së Bill Klintonit ndodhet dyqani i quajtur Hillary, që është emëruar kështu për nder të bashkëshortes së ish presidentit, e cila tashmë është kandidate për Presidente të Amerikës, shkuan BBC në një artikull të publikuar sot.

“Ata kanë bërë që bota të dijë për problemet tona. Për të parën herë bota ka ditur se kush janë Kosovarët. Bill Klinton është njeriu që i tregoi botës për vuajtjet tona – nga ajo kohë e tutje ne të gjithë kemi simpati të madhe për të,” thotë Elda Morina, pronare e dy dyqaneve Hillary.

Në fakt admirimi i kosovarëve dhe ndjenja e falënderimit për Klintonët dhe Amerikën i ka rrënjët e thella.  “Ky admirim ka ekzistuar me dekada,” thotë ish zv.ministri i Punëve të Jashtme në Kosovë, Petrit Selimi, i cili shton se Bill Klinton ka qenë si një shenjtor për Kosovarët. “Ka qenë një mrekulli që bota ka intervenuar në një copë toke pa naftë, pa diamante, pa asnjë lloj pasurie,” ka thënë ai për BBC-së.

BBC në një artikull të shkruar nga Guy Delauney, flet për pëlqimin e madh që kanë kosovarët për çiftin Klinton, Bill dhe Hillary.

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending