Connect with us

Lajme

Admiralja amerikane fajëson serbët

Published

on

Pas fitores së kryeministrit Aleksander Vuqiç në zgjedhjet presidenciale të dy prillit në Serbi, mund ta stabilizoj tensionet në rajon por edhe në vet shtetin serb, ka thënë admiralja e NATO-së Michelle Hoëard.

Admiralja amerikane i ka thënë Reutersit se shpreson që koha e kërcënimeve dhe ngritjes së tensioneve në mes Kosovës dhe Serbisë t’u vije fundi pasi gara presidenciale në serbi ka zgjuar ultranacionalizmin duke shkaktuar reagime të ashpra edhe në Kosovë, transmeton Indeksonline.

“Tani për përfundimit të zgjedhjeve presidenciale serbe, shpresoj që udhëheqësit e të dyja vendeve Serbisë se Kosovës të rifokusohën në çështjet e tyre kombëtare ku qeverisin, kjo është shpresa ime”, tha Hoëard, i cila gjithashtu komandon forcat detare të SHBA-së në Evropë dhe Afrikë.

Hoëard tha se rajoni ka qenë i tensionuar që para ndërhyrjes ushtarake të SHBA-së dhe NATO-s, e cila ka ende 4500 trupa në Kosovë pas ndërhyrjes në vitin 1999 për të ndaluar vrasjet e civilëve shqiptarë nga Serbia.

Ajo tha se Vuqiç, kryeministri në largim, kishte kandiduar për president me një premtim për të mbajtur vendin në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, i cili gjithashtu kërkohet një demonstrim i  stabilitetit ekonomik.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending