Connect with us

Lajme

Abel: Institucionet e Kosovës, të dobëta në luftën kundër korrupsionit

Kosova deri më tash nuk ka dhënë dëshmi se është e përgatitur për ta luftuar korrupsionin në prokurimin publik, ka thënë Cornelia  Abel, koordinatore rajonale për Evropën Juglindore, Turqinë e Izraelin e “Transparency International”. 

Published

on

Në intervistën për “Kohën Ditore”, ajo i ka quajtur të dobëta institucionet e Kosovës për t’u përballuar me ketë fenomen. Lulëzimin e korrupsionit në Kosovë, sipas saj, e ndihmon edhe mosfunksionimi i sistemit gjyqësor,shkruan sot Koha Ditore.

Abel e ka vlerësuar prokurimin publik në Kosovë si jotransparent dhe burim të madh të korrupsionit. Duke iu referuar raporteve ndërkombëtare, ajo ka vlerësuar se institucionet përgjegjëse për prokurimin publik nuk kanë funksionim të mirë dhe janë të përfshira në shumë afera korruptuese. Kritika ka drejtuar në mënyrë veçantë tek Ekzekutivi që ajo e ka quajtur “të shfrenuar” dhe që, sipas saj, ka tendencë, madje edhe vazhdon të shtrijë ndikimin e saj në institucionet që do të duhej të ishin të pavarura

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending