Connect with us

Lajme

AAK dhe Nisma mund të bëhen pjesë e Qeverisë

Published

on

Protestat dhe kriza e vazhdueshme politike ka bërë që përfaqësuesit diplomatik në Kosovë të binden se Qeveria aktuale nuk mund t`ju dalë në ballë proceseve të ndjeshme me të cilat pritet të përballet Kosova.

Afrimi i kohës kur do të funksionalizohet Gjykata Speciale po bën që jeta e Qeverisë Mustafa të jetë gjithnjë e më e shkurtër.

Burime të RTV Dukagjinit bëjnë të ditur se ka filluar një proces i konsultave për një Qeveri gjithëpërfshirëse e cila do të siguronte stabilitet gjatë aprovimit të demarkacionit me Malin e Zi, si dhe gjatë përmbyllje së disa temave të dialogut me Serbinë përfshirë asociaicionin. Por, kjo qeveri gjithëpërfshirëse, sipas këtyre burimeve, mbi të gjitha do të duhej të siguronte se nuk do të ketë tensione gjatë vitit 2017 kur pritet që të ngriten aktakuzat për krime lufte nga Gjykata Speciale.

Për nevojën e një qeverie stabile tashmë janë vënë në dijeni kryeministri Isa Mustafa, kryeparlamentari Kadri Veselim si dhe dy liderët opozitarë – Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj.

Pikërisht në kombinimin PDK, LDK, AAK e Nisma mendohet se do të mund të ishte edhe kjo qeveri, pasi që përfaqësuesit ndërkombëtarë në vend nuk llogarisin se Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurti do të mund të ishte pjesë e një veprimi të tillë.

Nëse dështojnë këto bisedime, atëherë nuk përjashtohen as zgjedhjet e parakohshme, por ky skenar preferohet më pak marrë parasysh tensionet që do të përcillnin zgjedhjet eventuale.

Sipas të njëjtave burime, demarkacioni dhe Asociacioni kanë qenë vetëm tema paralajmëruese për përplasjen e vërtetë politike në Kosovë e cila do të fillojë me të filluar punën edhe Gjykata Speciale.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending