Connect with us

Lajme

A e dini sa është paga mesatare në Serbi?

Published

on

Paga mesatare në Serbi i ka kaluar 400 eurot, për herë të parë, duke u përllogaritur 401 euro në prill, ka deklaruar Aleksander Vuçiq.

Kjo do të thotë që ka ndodhur ajo që kemi dëshiruar, të ardhurat në sektorin privat janë rritur dhe ne do të vazhdojmë t’i krijojmë biznesit klimën më të mirë të mundshme. Ne, gjithashtu, presim që të ardhurat në sektorin public të jenë më të larta në fillim të vitit pasardhës,- ka thënë Vuçiq, duke theksuar se Serbia ka një trend ekonomik në rritje që nga tetor.

Dukë folur për gazetarët në parlamentin serb, ai deklaroi se deficit në 5 muajt e parë të vitit ishte në nivelin 1103 miliardë dinarëve, ndryshe nga çfarë kishtë parashikuar FMN, 75.4 miliardë dinarë.

Mbledhja e akcizës u rrit me 25.3% krahasuar me një vit më parë, mbledhja e TVSh-së u rrit me 10.3%, të cilët janë treguesit më domethënës që shpjegojnë rritjen në ekonominë serbe, tha ai.

Mbledhja e detyrimeve doganore u rrit me 8.8%, mbledhja e të ardhurave nga taksave me 5.6%, dhe zëri i të ardhurave të tjera nga taksat u rrit me 8.5%, deklaroi për gazetarët.

Duke folur për trendet makroekonomike, ai vazhdoi të pohojë se rritja reale e 3.5% u regjistrua në katër mujorin e parë të këtij viti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending