Connect with us

Lajme

6 të vrarë mes dy fiseve nga Tropoja, djemtë e ngujuar

Published

on

Gjashtë burra të fisit Ndrevataj dhe Mrishaj nga Tropoja nuk jetojnë më për shkak të gjakmarrjes. Vrasje këto të ndodhura pas vitit 2000. I vetmi burrë i familjes Ndrevataj që ka mbetur gjallë, nga Tropoja është vendosur në zonën e ish-Fermentimit në Shkodër. Tre prej 5 djemve të tij që kanë mbushur moshën madhore nuk mund të shkojnë në shkollë nga frika se hakmarrja mund të vazhdojë.

“Fëmijët kanë dëshirë të shkojnë në shkollë, mundësia nuk është. I bëjmë thirrje shtetit me mujt me u pjatu këto familje”- shprehet nëna e djemve.

Njëri prej djemve, i cili sapo ka kryer shkollën 9-vjeçare tregon se ëndrrat i janë ndërprerë në mes, sepse nuk mund ta kalojë pragun e derës për të shkuar në shkollë.

“Më vjen dorjesh për pikturë, por qejf kam më shumë tek pyjorja. Ndihem larg shokëve të mi, nuk jam si shokët e mi, ata janë në liri.’- shprehet djali i ngujuar.

Kjo histori e vrasjeve të ndërsjella mes dy fiseve Ndrevataj dhe Mrishaj fatkeqësisht vijon edhe sot pas 16 vitesh. Burrat dhe djemtë e fisit qëndrojnë të ngujuar, duke mos mundur as të punojnë por as të shkollohen për të ndërtuar të ardhmen e tyre.

Në qarkun e Shkodrës, janë 18 të rinj që kanë të njëjtin fat.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending