Connect with us

Lajme

3 gratë e arrestuara në Francë, po planifikonin sulm terrorist

Published

on

Autoritetet franceze njoftuan këtë të premte se arrestimi i një gruaje 19-vjeçare, erdhi për shkak se besohet që po planifikonte një sulm terrorist, pas shpalljes së besnikërisë ndaj Shtetit Islamik, bën të ditur agjencia e lajmeve “AFP”.

Gruaja e identifikuar si Ines Madani u arrestua së bashku me një 23-vjeçare dhe një 39-vjeçare gjatë së enjtes, në Boussy-Saint-Antoine, një periferi në jug të Parisit, e të treja dyshohet se kishin lidhje me zbulimin e një automjeti nga policia franceze gjatë së dielës së kaluar, në të cilin ndodheshin 7 bombola gazi, pranë Katedrales “Notre Dame”.

Edhe pse nuk u gjet asnjë pajisje që aktivizonte bombolat për shpërthim në brendësi të automjetit, policia dyshon se automjeti tip “Peugeot 607”, i lënë me dritat e bllokazhit të ndezura dhe pa targa, do të përdorej për një sulm terrorist.

Hetuesit thonë se Madani, e cila dyshohet të jetë vajza e pronarit të automjetit, është e dyshuara kryesore pas tentativës së dështuar për sulm terrorist. Agjencia “Reuters” raporton se ishte vet pronari i automjetit, ai që kishte njoftuar policinë të dielën për zhdukjen e makinës dhe vajzës së tij, duke shtuar më tej se vajza kishte shfaqur dëshirën për të udhëtuar drejt Sirisë, e për këtë policia ishte në dijeni.

Një burim hetimor tha se autoritetet kishin gjetur një letër në sendet e njërës prej grave, në të cilën shkruhej angazhimi pro Shtetit Islamik.

Bernard Cazaneuve, ministri i Brendshëm francez, njoftoi të enjten pas arrestit, se Madani ishte plagosur me armë, ndërsa një oficer policie ishte shtruar në spital pas një plage me armë të ftohtë, i goditur nga njëra prej grave.

“Këto gra të reja, 39,23 dhe 19-vjeçare, ishin radikalizuar dhe ishin fanatike ndaj ISIS. Ato dyshohet se po përgatiteshin të kryenin një sulm të pashmangshëm e tepër të dhunshëm”, tha Cazeneuve. Edhe presidenti Francois Hollande përgëzoi policinë dhe bëri thirrje për një vigjilencë edhe më të madhe. “Një grup u shkatërrua, por ka ende të tjerë”, tha Hollande këtë të premte në një konferencë për shtyp nga Athina.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending