Connect with us

Sporti

20 vjetori i Arsene Wenger në Arsenal: Periskopi ofron fakte të cilat dëshmojnë se ai është ndër trajnerët më të mirë të të gjitha kohërave

Published

on

Nesër, më 22 shtator, Arsene Wenger i mbush 20 vite në Arsenal. Në atë periudhë, Arsenali lëngonte rëndë nga dështimet dhe pamundësitë për t’u bërë skuadër elitare. Deri më 22 shtator, madje nuk kishte pasur as trajner. Rice e kishte udhëhequr ekipin përkohësisht pas largimit të Bruce Rioch, i cili ishte larguar pas një viti duke e parë situatën e Arsenalit të pashpresë shkaku i mungesës së financave dhe transferimeve.

Dhe e dini ku shkoi? E la punën e trajnerit në Arsenal dhe shkoi si ndihmëstrajner në Queens Park Rangers. Ja në cilat nivele ishte Arsenali.

Për t’iu ilustruar edhe më mirë se çfarë klubi ishte Arsenali pa Wengerin po iu tregojmë rezultatet e saj në vitet 90.
1995/96 – Vendi i pestë (5)
1994/95 – Vendi i dymbëdhjetë (12)
1993/94 – Vendi i katërt (4)
1992/93 – Vendi i dhjetë (10)

As vitet e mëposhtme nuk janë më mirë. Edhe kur u bë kampion, Arsenali dështoi të ndërtonte konsistencë. Shihni pra se në cilat nivele ishte Arsenali para ardhjes së Wenger.

Arsenali ishte ndjeshëm më poshtë nivelit të Newcastle United, Manchester United dhe Liverpool. Mungonin rezultatet por edhe financat.

Dhe dita kur u bë Wenger trajner, 22 shtatori, tregon se ai erdhi në një kohë kur ishte i mbyllur afati kalimtar. E mori një skuadër që shihej nga të gjithë si e dështuar.

Dhe e dini se ku përfundoi? Në vendin e tretë. Kjo, besoni apo jo, ishte një mrekulli për atë klub në atë periudhë.

Në sezonin vijues Arsenalit iu largua një legjendë si Paul Merson, i cili e konsideronte Middlesbrough-në si ekip më me perspektivë se Arsenalin. 4,5 milionë i fitoi Arsenali për këtë largim. Megjithatë, Wenger me pak para, bëri blerje të mira si Petit, Boa Morte, Overmars dhe Grimandi.

Dhe me këta lojtarë bëri historinë. Arriti të fitonte titullin e kampionit duke e mposhtur përbindshin e asaj kohe Manchester United dhe ekipet më të mëdha të asaj periudhe si Liverpool dhe Newcastle.

Se suksesi nuk ishte rastësor ai e dëshmoi në vitet e tjera duke e forcuar gradualisht ekipin dhe duke ia ndërruar nivelin. Vit pas viti, Arsenali nisi t’i shkrinte epërsitë e Manchester Unitedit ndaj saj dhe arriti ta kalonte, jo vetëm ekipin e Leedsit, Evertonit e Newcastle-it, por edhe atë të Liverpoolit.

Shihni konsistencën e ekipit të Wenger:
1996/97 – Vendi i tretë (3)
1997/98 – Kampion (1)
1998/99 – Vendi i dytë (2)
1999/00 – Vendi i dytë (2)
2000/01 – Vendi i dytë (2)
2001/02 – Kampion (1)
2002/03 – Vendi i dytë (2)
2003/04 – Kampion
2004/05 – Vendi i dytë (2)

Arsenali nuk i shpenzoi as 10 milionë funte të plota në tre vitet e para të Wengerit në klub. Më 1999 klubi e shiti në Real Madrid, Nicolas Anelkan dhe i përfitoi 23,5 milionë funte. Kjo i lejoi klubit të blinte Thierry Henryn, për vetëm 11 milionë dhe t’i shpenzonte edhe afër 10 të tjera në lojtarë si Sylvinho (4), Suker (3,5) e Luzny (1,8).

Falë punës së Wenger, Arsenal nuk ishte më i njëjti ekip. Rezultatet i pamë, por klubi u ngrit mjaft shumë edhe për nga ana financiare – dimensioni kryesor i klubit prej viteve 90-të e tekëndej.

Ekipi i viteve 2002-2005 ishte i jashtëzakonshëm. Loja e bukur e Arsenalit, për të cilën ky klub është i njohur, ishte edhe e efektshme. Arsenali përfitoi famë të jashtëzakonshme ndërkombëtare. Nga një klub lokal i veriut të Londrës u bë një ekip i madh ndërkombëtar.

Sezoni 2003/04 ishte mbresëlënës. Arsenal e fitoi titullin pa asnjë humbje të vetme. Ky rekord nuk është thyer akoma nga asnjë ekip në ligat elitare europjane.

Arsenal ia doli mbanë të kalonte Manchester Unitedin. Në vitet 2004 dhe 2005 megjithëse shpenzonte shumë më pak se ekipi i Ferguson, ia doli të ishte para tyre në tabelë. Kjo bëri që United ta ndjente veten të rrezikuar dhe të shitej. Kjo i revoltoi ashpër tifozët lokalë të asaj skuadre.

Ndërkohë që Arsenal mbeti e pashitur dhe e fuqishme. Një kombinim ky, i panjohur për klubet e suksesshme europjane.

Por Arsenali nuk e fitoi më titullin. Dymbëdhjetë vjet kanë kaluar nga viti 2004 dhe Arsenal nuk është kurorëzuar më me titull. Ndërkohë që Wenger është kritikuar nga shumë tifozë të Arsenalit dhe trajnerë kundërshtar për këtë gjë.

Çfarë ngjau për këto dymbëdhjetë vjet?

Arsenali e ndërtoi një stadium të mrekullueshëm, ultramodern, që i zë 60 mijë njerëz. Ky stadium i kushtoi klubit 390 milion funte. Dhe kjo gjë, shpesh heshtet nga kritikët e Wenger. Ndërtimi i stadiumit është një punë shumë e madhe. Kërkon goxha shumë sakrificë. Shihni problemet që i patën Tottenham, Liverpool, Valencia e Roma me fillimin e ndërtimit të stadiumeve të tyre. Madje edhe një ekip si Chelsea, me pronar miliarderin Abramovich, nuk mundi të rrezikonte për ndërtimin e një stadiumi të ri.
Gjiganti italjan, Juventus, e ka ndërtuar një stadium që ka kushtuar vetëm 120 milion. Pra më shumë se tri herë më lirë se ai i Arsenalit.(periskopi.com)

Por për këto dymbëdhjetë sezone, Arsenali pati rezultate të jashtëzakonshme. Dhe një ngritje të vazhdueshme. Në asnjë sezon nuk përfundoi jashtë top-katërshit. Wenger ia doli mbanë që edhe në kushte mjaft të zorshme, të kompononte ekipe mjaft të mira. Nga hiçi, i nxorri shumë lojtar si Fabregas, Clichy, Sagna, Koscielny, tash Bellerin dhe i bëri superyje. Arsenali vazhdoi të luante bukur pavarësisht mungesës së parave, për t’u krahasuar me Unitedin dhe Chelsean në fillim, e pastaj edhe me Cityn.
Në vitin 2006, klubi i Wenger shkoi në finale të Ligës së Kampionëve por humbi nga Barcelona falë gabimit të gjyqtarit Terje Hauge, i cili më vonë e kishte pranuar gabimin. Lehmann ishte bërë lojtari i parë që ishte përjashtuar nga loja në historinë e Ligës së Kampionëve dhe atë vetëm pas pesëmbëdhjetë minutash – duke e lënë Arsenalin të hendikepuar gjatë pjesës më të madhe të lojës.

Arsenali i viteve të fundit është liruar nga kufizimet financiare dhe po e forcon veten në tregun e transferimeve.

Shumë tifozë të Arsenalit, pa mbamendje dhe ndoshta edhe pa mendje, në fund të sezonit të fundit e kritikuan Wengerin për mungesë suksesesh. Por kush i përcakton pritshmëritë e një klubi, tifozët apo bordi? Padyshim që ky i fundit. Arsenali përgjatë dhjetë viteve të fundit, nuk ka qenë një ekip konkurent i Manchester Unitedit, Chelseat ose Liverpoolit.

Duke marrë parasysh vendin ku është dhe vendin ku ishte Arsenal, Wenger mund të konsiderohet si një prej trajnerëve më të mirë në botë të të gjitha kohërave. Trofetë nuk janë gjithçka: fundja, trajneri më i suksesshëm në botë, pas tre-katër vitesh mund të jetë Luis Enrique, por duhet shtruar pyetja: a është ai më i miri? Jo, në asnjë formë.

Ligë të Kampionëve ka fituar edhe Roberto Di Matteo por ai sot e drejton një ekip të pashpresë nga Liga e Dytë.

Nuk mund të gjejmë asnjë trajner që e kishte këtë impakt në një skuadër si Wenger. Ai e bëri Arsenalin një ekip me reputacion të jashtëzakonshëm ndërkombëtar. Dhe ai ofroi jo vetëm numra por edhe lojë. Kjo është veçantia e tij.

Periskopi.com

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending