Connect with us

Lajme

20 të vrarë nga pengmarrja në Bangladesh

Published

on

20 civilë të vrarë, 13 të liruar, 6 terroristë të vdekur e një i kapur i gjallë: ky është bilanci tragjik i pengmarrjes që bilanci i pengmarrjes që tronditi kryeqytetin e Bangladeshit, Daka.

Skena e dramës që risolli hijen e terrorit në vend u bë bar-restoranti Holey Artisan Bakery, ku trupat qeveritare nuk arritën të hyjnë veçse pas 12 orëve. Përgjegjësinë e sulmit e mori përsipër grupi të cilit po i faturohen thuajse të gjitha episodet e fundit të kësaj natyre në vende të ndryshme të botës, Shteti Islamik. Një pjesë e pengjeve ishin nga Japonia dhe Sri Lanka.

Mësymja e restorantit nisi kur klientët po mblidheshin për të thyer agjërimin e mbajtur në kuadër të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Sheikh Hasina, kryeministri i Bangladeshit, tha: “Është një akt ekstremisht i urryer. Çfarë lloj myslimanësh mund të jenë këta njerëz? Ata nuk kanë fe! Qeveria ime është e vendosur ta çrrënjosë terrorizmin dhe militantizmin nga Bangladeshi”.

Gjenerali i brigadës, Naim Asraf Chowdhury sqaroi se mes 13 të liruarve ishte një shtetas japonez. Nga sa pohojnë zyrtarët në Tokio, ka pasur 7 bashkëkombas të tyre në restorant në momentin e sulmit, por qeveria nuk ka mundur ende të kontaktojë me ta. Gjenerali thotë se viktimat janë mësyrë brutalisht me armë të ftohta shumë të mprehta.

Gazeta vendase “Daily Star” pretendon se agresorët torturuan të gjithë ata që nuk ishin në gjendje të citonin vargje nga Kurani. Pengmarrësit nga ana tjetër nuk janë sjellë keq me qytetarët nga Bangladeshi, të cilëve dhe u kanë dhënë për të ngrënë gjatë natës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending