Connect with us

Lajme

20% gjasa që Trump të bëhet president i SHBA-së

Published

on

Guruja i statistikave zgjedhore Nate Silver, i cili kishte parashikuar fitoret e Barack Obamës në vitin 2008 dhe në vitin 2012, thotë se Hillary Clintoni do të fitojë garën për Shtëpinë e Bardhë. Sipas mendimit të tij, ish-zonja e parë ka nga 75% deri në 80% shans për të fituar presidencën, ndërsa rivali republikan Donald Trump, ndalet tek shifrat 20% deri në 25%.

Sipas parashikimit të Silver, themelues i faqes “Five Thirty Eight”, manjati sot ka më pak shanse se sa të dy kandidatët e mëparshëm republikanë, John McCain dhe Mitt Romney, që u mundën nga Obama. Për të ngushëlluar Trumpin duhet të kthehemi në vitin 1988, kur George H.ë. Bush përmbysi një disavantazh të ngjashëm kundër Michael Dukakis. “Pavarësisht, ose ndoshta pikërisht për shkak të natyrës së pazakontë të kandidaturës së tij, urtësia konvencionale të bën të mendosh se Trumpi është në thelb humbës,” shpjegon ai, duke shtuar 20 – 25 për qind shanse një vlerësim mjaft të arsyeshëm, i bazuar në sondazhe dhe prova të tjera empirike. /bota.al

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending