Connect with us

Lajme

18 vite nga vrasja e Azem Hajdarit, dënimet dhe misteret e krimit

Published

on

Më 12 shtator 1998, u vra Azem Hajdari, deputeti i parlamentit të Shqipërisë dhe themeluesi i Lëvizjes Studentore, njëkohësisht kryetari i parë i Partisë Demokratike.

Azem Hajdari mbeti i vrarë nga një atentat në oborrin e selisë së Partisë Demokratike mbrëmjen e 12 dhjetorit të vitit 1998.

Jaho Sali Mulosmani vuan dënimin si ekzekutor i Azem Hajdarit. Janë akuzuar dhe vëllezërit Izet, Ismet Haxhia, njerëz që qëndronin shumë pranë kryeministrit Berisha.

Ish-truproja i kryeministrit Sali Berisha, Izet Haxhia, sipas akuzës, telefonoi Hajdarin dhe e nxori nga zyra e tij, ku dhjetë minuta më pas e ekzekutuan në pritë. Në një proces gjyqësor maratonë u cilësuan fajtorë Mulosmani, i cili u dënua përjetë, si dhe dy vëllezërit Izet e Ismet Haxhia që u dënuan përkatësisht me 25 dhe 20 vjet heqje lirie.

Aktualisht vëllezërit Haxhia janë të lirë, pasi Izet Haxhia ka fituar azilin politik në Turqi dhe është ankuar në Gjykatën e Strasburgut. Ndërsa Ismet Haxhia e kanë kryer dënimin dhe është liruar para disa muajsh.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending