Connect with us

Lajme

15 pyetjet e Pallaskës drejtuar institucioneve për rrethanat e vdekjes së Astrit Deharit

Njohësi i çështjeve ligjore, Dastid Pallaska ka reaguar me rastin e vdekjes së dyshimtë të aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, duke parashtruar 15 pyetje lidhur me rrethanat që do të mund ta kenë shkaktuar vdekjen e tij.

Published

on

Pallaska, duke thënë se bashkëndjen me familjen, shton se duhet rezistuar ndaj impulsit të parë për të nxjerr gjykime të parakohshme për shkakun dhe rrethana e kësaj tragjedie.

Postimi i tij i plotë në Facebook:

Sot kur të gjithë po bashkëndjejmë dhimbjen e familjes Dehari për humbjen e më të dashurit të tyre, duhet t’i rezistojmë impulsit të parë për të nxjerrë gjykime të parakohshme për shkakun dhe rrethanat e kësaj tragjedie.

Në këto momente të vështira duhet të thirrim forcën e arsyes për të parashtruar pyetjet që do të ndriçojnë këtë tragjedi dhe do të identifikojnë personat dhe/apo institucionet përgjegjëse.

Në vijim janë disa nga pyetje e shumta që duhet të adresohen nga institucionet përgjegjëse në lidhje me këtë tragjediA ishin konsideruar në mënyrë shteruese masat alternative për sigurimin e prezencës së tij në procedurë penale, si për shembull arresti shtëpiak?

– A kishte paraqitur ndonjë kërkesë dhe/apo ankesë i ndjeri që nga momenti i caktimit të paraburgimit?

– Si dhe brenda cilës kohë u adresuan këto kërkesa dhe/apo ankesa?

– A i ishte nënshtruar ekzaminimit mjekësor i ndjeri para fillimit të paraburgimit me qëllim të përcaktimit të rrezikut nga vetë-lëndimi?

– A kishte qasje i ndjeri në ndihmë të mirëfilltë mjekësore gjatë qëndrimit në paraburgim dhe, nëse po, a e përdori ndihmën mjekësore ndonjëherë?

– A u vizitua i ndjeri nga psikologu i qendrës së paraburgimit dhe, nëse po, çfarë përfundime u nxorën nga këto vizita?

– A u identifikua ndonjë problem në ushqim apo shëndetësor gjatë qëndrimit të tij në paraburgim dhe, nëse po, si u trajtuan problemet e identifikuara?

– Çfarë të drejta për vizita i kishte caktuar gjykata të ndjerit duke marrë parasysh profilin dhe gjendjen e tij?

– Me kë kontaktoi dhe kush e vizitoi të ndjerin gjatë qëndrimit të tij në paraburgim, dhe atë në çfarë cilësie dhe sa shpesh?

– Çfarë procedure të kontrollit iu nënshtruan personat që vizituan të ndjerin gjatë qëndrimit të tij në paraburgim?

– Kush ishin personat me të cilët i ndjeri ndau qelinë dhe për çfarë vepra penale akuzoheshin ata?

– Kush e raportoi incidentin brenda qendrës së paraburgimit dhe sa ishte koha e ndërhyrjes nga organet përgjegjëse?

– Ku, kur, nga kush dhe si iu dha të ndjerit ndihma e parë?

– Si dhe nga kush u sigurua vendi i ngjarjes dhe gjësendet e personale të të ndjerit pas transportimit të tij në qendrën mjekësore?

– Kush e vizitoi vendin e ngjarjes pas incidentit dhe në çfarë cilësie?

Familjes dhe shoqërisë së të ndjerit, ngushllime.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending