Connect with us

Lajme

13 vjet burg për Sllobodan Gavriqin

Published

on

Gjykata Themelore e Prishtinës e ka dënuar me 13 vjet burgim, Sllobodan Gavriqin  për përgatitjen e veprave terroriste si dhe bartjen e lëndëve plasëse.

Gavriq ishte arrestuar më 25 dhjetor të vitit 2014 në Prishtinë, duke transportuar rreth 12 kilogramë eksplozivë me një veturë.

Ai  ishte ndaluar nga policia në Lagjen “Arbëria” në Prishtinë, ku gjatë kontrollit në bagazhin e veturës u pat gjetur çanta me eksploziv.

Prokuroria Speciale e Kosovës kishte ngritur aktakuzë ndaj tij në korrikun e vitit 2015 për veprën penale të përgatitjes së terrorizmit.

Sipas aktakuzës , Gavriq me qëllim që seriozisht ta frikësojë popullatën dhe të destabilizojë dhe t’i shkatërrojë strukturat më të rëndësishme politike, kushtetuese, ekonomike dhe sociale të Kosovës, ka përgatitur kryerjen e veprës penale të terrorizmit\

Poashtu bazuar në aktakuzë ai ishte furnizuar në Beograd më njëzet e pesë pajisje eksplozive, me peshë totale 12,219/kg, të cilat përmbajnë eksploziv të fuqishëm “Pentaerythritol Tetranitrate“ (PETN), i kombinuar me fragmente metali, bulona dhe gozhda, të cilat shërbejnë për rritjen e fuqisë shkatërruese dhe shkaktimit sa më të madh të viktimave në njerëz dhe dëme materiale, të cilat pastaj me veturën e tij, më 25 dhjetor 2014, i ka transportuar nga Beogradi për në Prishtinë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending