Connect with us

Lajme

10 për qind e shqiptarëve kanë probleme me veshkat

Futja e dy analizave për zbulimin e sëmundjeve të veshkave në “check up”, është më se e domosdoshme për mjekët nefrologë, të cilët thonë se 10% e shqiptarëve vuajnë nga problemet e veshkave dhe te nefrologu paraqiten në stade të avancuara.

Published

on

“Ne kemi një informacion shumë të vakët që prej vitit 1996 kur kemi pasur punimet e fundit. Më pas nuk kemi pasur më të tilla, sepse punimet për të skanuar të tërë popullatën, për të gjetur sesa të shpeshta janë sëmundjet e veshkave në një popullatë të caktuar, kanë kosto. Ky është një fat i jashtëzakonshëm për Nefrologjinë, futja e dy ekzaminimeve tona, të cilat po t’i kërkonim t’i bënim vetë do të ishte e pamundur, sepse do të ishin strukturat. Azotemia, kreatinemia dhe niveli i albuminës në urinë janë 3 ekzaminimet, që na bëjnë neve të jemi në gjendje të shohim përmasat e fenomenit të sëmundjeve të veshkave në Shqipëri”, deklaroi Myftar Barbullushi.

Duke parandaluar sëmundjet e veshkave do të reduktohet dhe vdekshmëria nga problemet e zemrës, shpjegon Barbullushi.

“Nuk mundet që në një popullatë ku 10-12 për qind vuajnë nga sëmundjet e veshkave apo kanë probleme me veshkat, këto raste t’i trajtojnë 70 apo 80 nefrologë. Duhet zbritur te mjeku i familjes dhe për ta bërë këtë, natyrisht duhet edukim për nefrologët për të bërë këtë mësimdhënie, edukim për mjekun e familjes”, deklaron më tej mjeku Barbullushi.

Duke kapur në kohë sëmundjet e veshkës, trajtimi do të mund të bëhet edhe nga mjeku i familjes.

“Njerëzit që kanë probleme me veshkat kanë një predispozitë deri në 20 herë që të vdesin nga problemet kardiake. Zbulimi i hershëm dhe parandalimi i këtyre do të japë një ndihmesë të jashtëzakonshme. Jo vetëm në buxhetin e shtetit, jo vetëm në cilësinë e jetës së pacientëve, por edhe për të ulur vdekshmërinë dhe problemet e sëmundjeve të zemrës, të cilat janë të lidhura ngushtësisht me sëmundjet e veshkave”, tha Barbullushi.

Futja e analizave të veshkave në paketën bazë të kontrollit të sëmundshmërisë, që bëhet falas për grupmoshën 35-70 vjeç, do të nxisë mjekët nefrologë të përgatisin një strategji për trajtimin e sëmundshmërisë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending