Connect with us

Sporti

10 lojtarët myslimanë të futbollit, shumë shqiptarë në mesin e tyre (Foto)

Shumë futbollistë të njohur në kampionatet evropiane i kemi parë gjatë ndeshjeve dhe para zhvillimit të tyre duke kryer rituale fetare tipike për muslimanët.

Published

on

Një lutje para ndeshjes, gjunjëzimi në “sexhde” në nderim të Allahut – janë disa prej veprimeve që disa futbollistë nuk hezitojnë t’i bëjnë dhe që shpesh edhe publikisht ia kanë dedikuar suksesin “atij lart”, shkruan Telegrafi.

Në listën e lojtarëve që mund ta shikoni si më poshtë, natyrisht se ka edhe futbollistë shqiptarë, të cilët kryesisht janë muslimanë.

pogba1

Nëse nuk e keni ditur, superylli i Manchester United, Paul Pogba është musliman i devotshëm. Ai kaloi nga Juventusi te United.

demba

Demba Ba aktualisht luan për klubin kinez, Shanghai Shenhua.

Ish-ylli i Chelseat në profilin e tij në Instagram e ka mesazhin: Narakum fi jannah insha’Allah”. Njihet për bjerjet e tij në “sexhde”, sidomos pas eurogolit të realizuar i cili theu ligjet e fizikës, sa luante për Newcastle United.

nasri

Samir Nasri aktualisht është në huazim te Sevilla nga Manchester City. Ai iu bashkua “cizitizens” nga Arsenali në vitin 2011.

sakho

Mamadou Sakho aktualisht mbron ngjyrat e Liverpoolit. Mbrojtësi francez iu bashkua The Reds nga PSG në vitin 2013.

ozil1

Mesut Ozil është superyll i Arsenalit – i cili njihet shumë edhe si musliman i devotshëm. Madje, ai kreu edhe një prej obligimeve kryesore, shkuarjen në Mekë.

ribery1

S’ka si të mos jetë i pari Ribery kur njihet për veprimet e tij në mbrojtje të fesë.

Ai publikisht refuzoi të pinte birrë në një manifestim në nderë të Oktoberfest. Ky gjest i tij u vlerësua tej mase nga njerëz në botën islame, teksa atë e ka përkrahur edhe Xherdani, ani pse iniciator i kësaj nisme ishte vet Ribery.

shaqa1

Xherdan Shaqiri është musliman i devotshëm. Ai luan për Stoke Cityn aktualisht, prej ku kaloi nga Milani.

adnani

Adnani aktualisht luan për Sunderlandin në huazim nga Manchester United. Belgu është shumë i vlerësuar nga tifozët në Old Trafford edhe për dashurinë e tij ndaj fesë që e praktikon.

mustafi3

Një nga lojtarët më të devotshëm ndaj fesë është Shkodran Mustafi.
Ai iu bashkua Arsenalit nga Valencia në vitin 2016 dhe është startues te klubi nga Emirates.

mavraj3

Mbrojtësi i skuadrës gjermane Koln bëri bujë pak kohë më parë për dëshirën e tij për të mos reklamuar në veshjet e tij sportive të kombëtares brendin e Birra “Peja”, si një prej sponsorëve kryesorë të kombëtares. Një debat i madh u ngrit ma Mavraj, i cili u qëndroi prapa vullnetit të tij, teksa Birra Peja lansoi në treg birrën me 0 për qind alkool, për të respektuar edhe njerëzit si Mavraj. Ai vazhdon t’i qëndrojë prapa këtij ideali.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending