Connect with us

Lajme

​Shqiptarët e veriut nën mëshirën e Zotit

Published

on

Organizata ‘Këshilli i Veriut’ e përbërë nga pesë përfaqësuesit e lagjeve të banuara me shqiptarë në veri të Mitrovicës, ka shprehur shqetësimin e saj për gjendjen tejet të rëndë të këtyre banorëve në atë pjesë të vendit.

Përfaqësuesit e kësaj organizate gjatë një konference për media të mbajtur të shtunën afër urës së Ibrit, kanë kërkuar nga institucionet vendore dhe faktori ndërkombëtar që të merren seriozisht me kërkesat e tyre.Nazmi Ismajli, kryetar i “Këshillit të Veriut” ka përmendur problemet e shumta me të cilat ballafaqohen shqiptarët në veri, si në aspektin ekonomik, social, të ndërtimit të shtëpive, por edhe pastrimin etnik që po iu bëhet atyre në atë pjesë. Sipas tij, shqiptarët e asaj pjese kanë mbetur nën mëshirën e Zotit.Në emër të ‘Këshillit’ ka folur edhe Gani Hysenaj, përfaqësues i ‘Kodrës së Minatorëve’. Ai  përveç tjerash potencoi çështjen e papunësisë si problemin kryesor më të cilin po ballafaqohen shqiptarët atje.

Në anën tjetër, Fevzi Beqiri, përfaqësues i ‘Lagjes së boshnjakëve’, ka kritikuar përpjekjet e kryetrit Bahtiri për heqjen e sheshit ‘Adem Jashari’ që ka ndodhur ditë më parë.

Sipas tij, sheshi ‘Adem Jashari’ është i vetmi që simbolizon jetesën e shqiptarëve në atë pjesë, ndërsa, ka përmendur edhe nevojën për kthimin e shqiptarëve në banesat dhe pronat e tyre, si dhe ndërtimin e xhamisë së Ibrit.Situatën e përgjithshme në veri, ai e ka quajtur si një bombë të kurdisur e cila mund të shpërthejë çdo moment. Duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve në lidhje me vizitën e kryenegociatores Edita Tahiri dhe kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri, që i kanë bërë ditë më parë njërës prej kafiterive në veri të qyteti, Beqiri tha se vizitat e tilla janë vetëm spektakël dhe marrëveshje mes politikanëve sa për të qëndruar në pozitat e tyre.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending