​KQZ-ja akreditoi edhe 602 vëzhgues tjerë për zgjedhjet në Podujevë

Periskopi.com Lajme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve akreditoi në mbledhjen e sotme 602 vëzhgues të cilët do të mund të përcjellin procesin zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës që do të mbahen më 15 mars 2020. Në këtë mënyrë numri i deritashëm i vëzhguesve të akredituar për këto zgjedhje shkon në 610.

Vëzhguesit e akredituar, sipas KQZ-së, u përkasin një subjekti politik, disa OJQ-ve vendore dhe një OJQ-je ndërkombëtare.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka bërë të ditur ditë më herët për KosovaPress, se afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike dhe të OJQ-ve është deri më 10 mars, ndërsa afati për vëzhguesit ndërkombëtar dhe mediave është deri më 12 mars.

Po sipas Elezit, vetëm vëzhguesit e akredituar mund të përcjellin procesin zgjedhor në vendvotime në ditën e zgjedhjeve dhe procesin tjetër në Qendrën e Numë rimit dhe Rezultateve.

Sipas të dhënave të KQZ-së, numri i votuesve në komunën e Podujevës për zgjedhjet e 15 marsit është 86 mijë e 610 apo 1 mijë e 356 votues më shumë në krahasim me zgjedhjet e fundit, ato për Kuvendin e Kosovës që janë mbajtur më 6 tetor 2019. Ndërsa, si votues jashtë vendit kemi të regjistruar suksesshëm gjatë periudhës së aplikimit 227 votues.

Elezi ka bërë të ditur se në komunën e Podujevës janë 45 qendra të votimit me gjithsej 115 vendvotime, derisa janë 4 vendvotime më shumë se në zgjedhjet e fundit parlamentare të vitit 2019.

Shpërndaje në: