Connect with us

Lajme

​DS kërkon hetime për dhënien e diplomave në UP

Published

on

 

Organizata Demokracia Studentore (DS) ka reaguar ndaj siç thuhet parregullsive të vazhdueshme, të cilat po e degradojnë Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, duke thënë se organet përkatëse duhet t’i nisin hetimet se si është shndërruar në biznes dhënia e diplomave të UP-së.

Sipas udhëheqësve të kësaj organizate, degradimet më të mëdha të UP-së po i bën vetë rektori Marjan Dema.

Mexhid Ramusa, kryetar i Demokracisë Studentore, ka thënë se rektori Marjan Dema ka qenë pjesë e udhëheqjes së Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe është pikërisht ky rektor që prej dy vitesh ka vazhduar degradimin e Universitetit më të madh në Kosovë.

“Rektori Dema po e degradon në masë mjaft të madhe UP-në e disa nga problemet kryesore, por jo të vetmet janë duke filluar nga përzgjedhja e personelit akademik në baza partiake, klanore, familjare e duke vazhduar me avancime të personave jomeritor, mos marrja parasysh e mungesave të profesorëve në ligjërata e të tjera janë probleme shumë shqetësuese për neve studentëve”, ka thënë Ramusa.

Sipas tij, edhe temat e diplomave janë kthyer në biznes prej kohësh të cilat po e degradojnë vazhdimisht këtë institucion.

“Këto janë probleme që rektori gjithnjë e më shumë po e degradon UP-në dhe studentët e këtij institucioni, prandaj kërkojmë nga organet përkatëse që t’i nisin hetimet se si është shndërruar në biznes dhënia e diplomave të UP-së”, ka thënë Ramusa.

 

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending